Експерти: Терористите лесно доаѓаат до транзитните зони на аеродромите
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Според непотврдени информации двајца се уапсени поради терористичките напади во Брисел, а Франс Прес пренесе изјава на белгиската Влада дека „стравуваат оти виновниците сѐ уште се на слобода“.

Во Брисел трае масивната полициска истрага, за која се верува дека се води за веќе индентификувани осомничени за нападот.

Истражителите, како што објави CNN, се сомневаат дека еден од ескплозивите бил внесен на аеродромот во патничка торба.

Експертите сметаат дека нападите во Брисел, за разлика од оние во Париз, се изведени на импровизиран начин. Потенцираат дека транзитните зони на аеродромите се многу тешки за обезбедување, и оти на терористите им е многу лесно да дојдат до нив.

Во нападот во Брисел загинаа најмалку 34 луѓе, а повредени се над 130.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×