Франсоа Оланд: Нападната е цела Европа
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

„Со нападите во Брисел, погодена е цела Европа“, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд за денешните напади на аеродромот и во метро станица во Брисел во кои загинаа и се ранети повеќе луѓе.

Оланд порача дека „цела Европа треба да преземе круцијални мерки за да се соочи со сериозните ризици“.fh

Претходно и франсукиот премиер, Мануел Валс, оцени дека опасноста е поголема отколку пред нападите во Париз што се случија во ноември.

“Европа е во војна веќе неколуку месеци, а денешните напади во Брисел се воен чин по кој треба да се мобилизираме“, гласеше неговата изјава.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×