Хан: Очекувам сите елементи од договорот да се решат пред или за време на мојата посета
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

15 јануари е клучен краен рок за политичкиот договор, чие спроведување е важно и за владата и за граѓаните на земјата. Очекувам останатите елементи од политичкиот договор да бидат решени пред или за време на мојата посета, овозможувајќи им на изборните власти да организираат кредибилни избори според договорената временска рамка. Ова го соопшти еврокомесарот за добрососедство и проширување, Јоханес Хан непосредно пред утрешната посета на Скопје.

Во соопштението објавено на неговата официјлна страна на Европската комисија, тој вели дека утре ќе оствари средби со претставниците на четирите политички партии и ќе ги потсети на нивната одговорност за спроведувањето на Договорот, вклучувајќи ја и потребата да се обезбедат услови за кредибилни избори во согласност со договорените рокови.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×