Интерпелацијата за претседателот Иванов влегува во Собрание
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Нешто повеќе од 50 пратеници ја потпишале иницијатива на пратениците на опозициската СДСМ за утврдување одговорност на претседателот Ѓорѓе Иванов по донесување на одлуката за општа аболиција со која помилува 56 лица меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски, поранешни министри за кои се водат постапки во Специјалното јавно обвинителство и во судовите, лидерот на СДСМ, Зоран Заев и други политички претставници.

И покрај тоа што иницијативата, која е поддржана и од ДУИ, веќе има доволно гласови за да влезе во собраниска процедура, сепак за да му биде констатирана одговорност на претседателот Иванов потребно е двотретинско мнозинство односно 82 гласа од вкупниот број на пратеници.

Со оглед на тоа дека ВМРО –ДПМНЕ има 59 пратеници, речиси неверојатно е дека ова мнозинство ќе биде постигнато.

Како и да е, со разгледување на иницијатива, Иванов ќе мора да ги сослуша забелешките на пратениците и на истите да одговори, оти при импичмент, тој мора лично да се појави на седницата, односно не може да испрати свој заменик или пак писмено да се обрати.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×