Курц: Очекувам земјите од Балканот за ги затворат границите за бегалците
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц очекува дека откако Австрија ќе ги затвори границите за бегалците, истото да го направат Словенија, Србија, Хрватска и Македонија.

Тој по средбата со шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во Тирана, истакна дека теоретски е можно по затворањето на границите да се случи пренасочување на бегалската рута.
Бушати смета дека кога македонско-грчката граница ќе биде затворена, соседните земји ќе бидат во центарот на бегалската криза. Затоа, моментално, не се размислува за затворање на границите, истакнува Бушати.

Албанија е четвртата по ред земја која ја посетува Курц на неговата балканската турнеја. Утре се очекува тој да ја посети на Македонија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×