Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија, соопшти амбасадата на Словенија, повикувајќи се на заклучоците од состанокот на директорите на полициите на Словенија, на Австрија, на Хрватска, на Србија и на Македонија, одржан во Скопје.

„Словенечка инцијатива беше дека на целиот балкански пат треба да се спроведат единствени мерки за намалување на протокот, и да се обезбедат единствени документи за регистрација/идентификација (што ќе бидат издадени веќе во првата држава на влез)“, се вели во соопштението на словенечката амбасада во Македонија, во кое се додава дека се анализираат практичните можности за спроведување на оваа словенечка идеја.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×