Connect with us

македонија

Автобуска несреќа: Пронајдени се 44 тела, во болница се 7 преживеани, биле вкупно 52 патници. Каде е осмиот патник?

објавено

на

Во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупа, соопштија бугарските истражители. Тие велат дека добиле информација дека во автобусот патувале 52 патници, а во болница се лекуваат седум лица. Затоа е нејасно каде е уште еден патник кој бил регистриран дека е во автобусот. Се претпоставува дека еден патник можеби се одлучил да патува со друг автобус на „Беса транс“ од другите три, кои исто така биле на турата во Турција.

Можност да има уште еден – осми преживеан во страшната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ изразија бугарските обвинители на денешната прес-конференција, на која ги изнесоа првичните наоди од истрагата.

Во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупа, соопштија бугарските истражители. Тие велат дека добиле информација дека во автобусот патувале 52 патници, а во болница се лекуваат седум лица. Затоа е нејасно каде е уште еден патник кој бил регистриран дека е во автобусот. Се претпоставува дека еден патник можеби се одлучил да патува со друг автобус на „Беса транс“ од другите три, кои исто така биле на турата во Турција, пишува „360 степени“.

Според обвинителот Сарафов, најблиска засега е верзијата дека причина за несреќата е човечки фактор, дека веројатно немало експлозија туку дека станувало збор за силен удар на автобусот во банкината од десната страна, за која рече дека не требало да биде таму.

Изнесувајќи ги првичните наоди од истрагата, Сарафов нагласи дека во медиумите има многу шпекулации и, како што рече, псевдоексперти, како и дека по емисиите може да се видат 15 или 20 очевидци, а всушност очевидци на настанот нема.

„Прво, испрашани се двајца од преживеаните патниците во автобусот, кои биле будни во моментот на несреќата. Двајцата даваат објективни информации. Испитани се поединечно и исказите им се совпаѓаат, поради што ги земаме за исклучително точни. Денеска се испитуваат и други двајца кои се во болница“,изјави Сарафов.

Екипа од бугарското обвинителството утре заминува за Скопје за подигање на изработените ДНК-профили од роднини на настраданите, кои потоа ќе се искористат за идентификување на починатите. Потоа, нагласи Сарафов, ќе може телата на жртвите да им се предадат на нивните семејства.

технологии / компании10 часа ago

Трендови на коишто треба да внимаваат огласувачите во 2022

македонија10 часа ago

Пет амбасадори на ЕУ земји дискутираа заедно со студентите на тема иднината на Европа – перспектива од земја кандидат

економија10 часа ago

ДДВ-то го наполни буџетот за четвртина повеќе од лани

македонија10 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности

економија10 часа ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија10 часа ago

И покрај моќните ефекти на пандемијата, побарувачката за кредити се врати

Business10 часа ago

Македонските угостители сакаат свој „биткоин“

start up10 часа ago

Топ 5 совети за успех на стартап бизниси

економија14 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

економија24 часа ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

коментари2 дена ago

Благојче Котески: Совршена енергетска бура или дел од „новото нормално“???!!!

економија14 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

македонија2 дена ago

Македонските угостители сакаат своја крипто валута

технологии / компании2 дена ago

На „Стартапувај 3“ обезбедена најголема финансиска поддршка за стартапите во историјата на ФИТР

политика4 дена ago

Ковачевски: Не сум ничиј човек, туку човек со интегритет и големо професионално искуство соодветно за позицијата претседател на СДСМ

економија4 дена ago

Пешев: Компаниите нема да издржат уште еден локдаун

економија24 часа ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

економија3 дена ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

македонија1 ден ago

Панел дискусија на УАКС: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

македонија10 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности

Best CBD Oil for Pain


Best CBD Oil for Anxiety


CBD Gummies


Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil