Connect with us

економија

Азески, Заев и Бислимовски договориле акција за ублажување на последиците од енергетскиот ценовен шок

објавено

на

На средбата било договорено Стопанската комора на Северна Македонија да го сублимира мислењето на компаниите, Регулаторната комисија за енергетика во рамки на своите надлежности најенергично да ги санкционира сите снабдувачи кои неосновано, непрофесионално и бесправно ги откажуваат веќе склучените договори со компаниите и Владата , која мора да изнајде начин да им помогне на компаниите во рамките на можностите.

Вчера, 05.10., во Стопанската комора на Северна Македонија се одржала работна средба под раководство на претседателот на Комората Бранко Азески, со единствена точка на дневен ред – состојбата настаната со енормното покачување на цените на енергенсите на светските берзи.

На работната средба учествувале и премиерот Зоран Заев и претседателот на Регулаторна комисија за енергетика Марко Бислимоски.

„По опсежната дискусија и размена на мислења, јасно беше дека кризата е реалност и дека ќе потрае подолг период, и ќе бара решенија кои ќе имаат и долгорочен и кракорочен карактер. За таа цел, мора да се изврши мобилизација на сите учесници во овој процес, затоа што тоа е од круцијален каратер за егзистирање и развој на македонската економија. На сите тие чинители паѓа голема одговорност да ја менаџираат ситуацијата на највисоко професионално ниво и во согласност со веќе изграденото мислење на светските авторитети од оваа област дека времето на евтината енергија полека привршува и дека ќе мора сите да ја прифатиме новата реалност. “, велат од Комората.


На средбата било договорено Стопанската комора на Северна Македонија да го сублимира мислењето на компаниите, Регулаторната комисија за енергетика во рамки на своите надлежности најенергично да ги санкционира сите снабдувачи кои неосновано, непрофесионално и бесправно ги откажуваат веќе склучените договори со компаниите и Владата , која мора да изнајде начин да им помогне на компаниите во рамките на можностите.

Во таа насока, од Комората ја поздравуваат одлуката за интервентен увоз на јаглен за домашните електрани со кои ќе се подигне на максимално ниво домашното производство и се повикуваат компаниите да учествуваат на овој јавен повик, кој ќе овозможи нивна работа подолг период и поевтина електрична енергија и за нив и за домаќинствата.

 Се разговарало и за други модалитети што ќе бидат предмет на расправа во петок на средбата на засегнатите компании и надлежните институции, како можноста државата преку ЕСМ да обезбеди поголемо количество на струја со пониска цена, продолжување на процесот на инвестирање во обновливите извори на енергија итн.
Состојбата со гасот се очекува да биде стабилна до крајот на годината, а преговорите за наредната година ќе започнат кон крајот на овој месец.

технологии / компании19 часа ago

Трендови на коишто треба да внимаваат огласувачите во 2022

македонија19 часа ago

Пет амбасадори на ЕУ земји дискутираа заедно со студентите на тема иднината на Европа – перспектива од земја кандидат

економија20 часа ago

ДДВ-то го наполни буџетот за четвртина повеќе од лани

македонија20 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности

економија20 часа ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија20 часа ago

И покрај моќните ефекти на пандемијата, побарувачката за кредити се врати

Business20 часа ago

Македонските угостители сакаат свој „биткоин“

start up20 часа ago

Топ 5 совети за успех на стартап бизниси

економија24 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

економија1 ден ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

коментари2 дена ago

Благојче Котески: Совршена енергетска бура или дел од „новото нормално“???!!!

економија24 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

македонија3 дена ago

Македонските угостители сакаат своја крипто валута

технологии / компании3 дена ago

На „Стартапувај 3“ обезбедена најголема финансиска поддршка за стартапите во историјата на ФИТР

економија1 ден ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

политика5 дена ago

Ковачевски: Не сум ничиј човек, туку човек со интегритет и големо професионално искуство соодветно за позицијата претседател на СДСМ

економија5 дена ago

Пешев: Компаниите нема да издржат уште еден локдаун

економија4 дена ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

македонија2 дена ago

Панел дискусија на УАКС: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

македонија20 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности