Connect with us

свет

Ако биткоин се покаже успешна приказна, регулаторите ќе го „средат“

објавено

на

Реј Далио, основачот на најголемиот светски хеџ фонд Bridgewater Associates, смета дека регулаторите на крајот ќе ја преземат контролата врз биткоин доколку криптовалутата постигне мејнстрим успех.

Реј Далио, основачот на најголемиот светски хеџ фонд Bridgewater Associates, смета дека регулаторите на крајот ќе ја преземат контролата врз биткоин доколку криптовалутата постигне мејнстрим успех.

„Мислам дека на крајот на денот ако е навистина успешен, тие ќе се обидат да го убијат и ќе го сторат тоа. И мислам дека ќе го направат тоа затоа што имаат начини како“, рече Далио за CNBC.

Американските регулатори се заинтересираа повеќе во последно време околу крипто пазарот, поради екстремно нестабилните движења на цените на биткоин и останатите криптовалути. Претседателот на американската Комисија за хартии од вредност Гери Генслер во вторникот изјави дека тие како регулатор работат и прекувремено со цел да формираат сет од правила за да ги заштитат инвеститорите, преку подобро регулирање на илјадниците нови дигитални валути  и останати средства.

И покрај ненадејни големи скокови и падови, биткоин е доста успешен во последно време. Најпопуларната криптовалута последниве 12 месеци ја има зголемено четирикратно својата вредност и во моментов се продава за околу 47.700 долари. Пред неколку месеци имаше вредност и преку 60.000 долари.

“Го имате Ел Салвадор којшто го прифаќа и ги имате Индија и Кина коишто сакаат да се ослободат од биткоин. И ги имате САД коишто зборуваат за тоа како да го регулираат и да може да го контролираат.“ , вели Далио.

Ел Салвадор штотуку стана првата земја во светот којашто го прифати биткоин како легално средство за плаќање. Во меѓувреме, Индија се спрема да донесе закон што ќе ги забрани криптовалутите и ќе ги санкционира копачите на крипто и трговците. Кина, пак, почна да прави притисок врз крипто пазарот, со тоа што им наложува на копачите да ги сопрат своите операции.

Далио смета дека биткоин практично не вреди ништо, затоа што му недостасува фундаментална и објективна вредност.

Сепак, милијардерот смета дека биткоин е добра алтернатива за кешот, а тој самиот има мал процент на крипто во споредба на тоа што го има во злато, на пример, во своето портфолио.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

свет4 часа ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија6 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија6 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки4 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија4 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија4 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија4 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет4 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.