Connect with us

технологии / компании

Амазон е највреден бренд на планетава, Дојче Телеком прв во  Европа

Кој е кој на светскиот пазар

објавено

на

Највреден бренд во светот според Brand Finance е Амазон (Amazon), проценет на 299,3 милијарди долари, со што му го презема приматот на ланскиот лидер Apple, и повторно се враќа на челната позиција.  

Технолошкиот сектор останува највредната индустрија во извештајот на Brand Finance, “Global 500 2023“, сочинувајќи околу 15% од вкупната вредност на сите 500 рангирани брендови во анализата. Трговијата е на второто место, а банкарскиот сектор е како трет според  вредноста на  брендовите.

Извештајот вели дека вкупната вредност на брендовите од технолошкиот сектор е околу 1.200 милијарди долари, додека трговските брендови имаат нешто над 1.000 милијарди долари вредност.

И покрај тоа што е највреден бренд во светот, Амазон na Џеф Безос  има пад од 15% на вредноста, но со тоа, само ја покажува својата моќ и сила во споредба со другите големи брендови.

Највреден бренд во светот според Brand Finance е Амазон (Amazon), проценет на 299,3 милијарди долари, со што му го презема приматот на ланскиот лидер Apple, и повторно се враќа на челната позиција.  Епл (Apple)  e на второ место со 297,5 милијарди долари, додека на трето место е Google со 281,4 милијарди долари.

Инаку, технолошкиот сектор има 6% пад на бренд вредноста во однос на минатата година, поради, како што велат во Brand Finance, „тешкотиите со коишто се соочија овие брендови, инфлацијата којашто влијаеше и врз другите индустрии, но и промената на потрошувачките навики, односно враќањето на луѓето кон начините на живот и работа од пред-пандемискиот период, што ја намали значително побарувачката за производите и услугите на технолошките компании“.

Па, така, и покрај тоа што е највреден бренд во светот, Амазон има пад од 15% на вредноста, но со тоа, само ја покажува својата моќ и сила во споредба со другите големи брендови.

Дојче Телеком за првпат највреден бренд во Европа

Дојче Телеком за првпат стигна на првото место во Европа според вредноста на брендот, проценета на 62,9 милијарди долари

Дојче Телеком (Deutsche Telekom)  за прв пат стана највредниот бренд во Европа. Во севкупното рангирање  експертите ја ставија Групацијата на силното единаесетто место во светот. Тоа значи искачување за шест места во однос на претходната година. Според истражувањето ДТ групацијата е на второто место меѓу глобалните телекомуникациски компании – зад Verizon и далеку пред AT&T и Orange.

Успешното работење на Телеком се заснова на моменталната вредност на брендот, којашто е највисока во историјата на компанијата. Таа изнесува 62,9 милијарди долари. Тоа значи дека вредноста се има зголемено за 5 проценти во однос на претходната година (60,2 милијарди долари), а растот повторно е на високо ниво. Од 2020 година, вредноста на брендот се зголемила за 58 проценти.

економија11 часа ago

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

економија13 часа ago

Народната банка продолжува со затегнување на монетарната политика: каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

банки13 часа ago

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поставува основата за да стане главен акционер на ProCredit Holding AG & Co. KgaA

македонија13 часа ago

Како шкрабаниците стануваат уметност – Red Bull Doodle Art настан во Бреинстер

македонија2 дена ago

Фероинвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

свет3 дена ago

Швајцарија во шок по преземањето на Credit Suisse од страна на UBS

ФЕроинвест
македонија5 дена ago

Електраните и фабриките на Фероинвест дел од студиската посета на странска делегација во програмата за борба против климатските промени

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју6 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

интервју6 дена ago

Емилија Спировска, ПроКредит Банка: Општествената одговорност се покажува преку дела

свет1 недела ago

myWorld е избрана за #1 лојална програма во САД за 2023 година

македонија1 недела ago

Избрани најдобрите е-трговци во Македонија во повеќе категории

технологии / компании1 недела ago

Ред Бул шкртачки настан во живо со Бреинстер и Бреинстер Некст колеџ -патување во Амстердам и ваучери за учење дизајн за најдобрите

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју6 дена ago

Проф. д-р Игор Спироски: За дебелината мора да се зборува и преку справување со неа може да се подобри продуктивноста

интервју6 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

македонија6 дена ago

Пропаѓањето на Банката на Силиконската долина го стресе светскиот финансиски систем. Ќе има ли последици врз македонските банки? Не, за среќа се  конзервативни и неизложени кон странство

македонија6 дена ago

ESG – новиот престолонаследник во корпоративното управување

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Одговорност за одржливост

македонија1 недела ago

Инженерот Маркоски од БРАКО на форум за електрификација и батерии во Дизелдорф говореше за искуството од развивањето на водороден погон кај возилата