Connect with us

lifestyle

Амансио Ортега: Јас сум сопственост на мојот бизнис, а не обратно

Амансио Ортега, сопственик на модната империја Inditex

објавено

на

Шпанецот Амансио Ортега се родил во семејство на железничар, а сега е десетти најбогат човек во светот, со проценето богатство од 77 милијарди долари. Основач е на модниот бренд Zara во 1975 година, со долната облека и бањарките што тој и жена му Розалиа Мера ги сошиле во нивната дневна соба. Денес Zara е дел од неговото царство Inditex, кое што под својата капа има уште десетина познати модни брендови како Massimo Dutti, Pull & Bear, итн.

Компаниите се сочинети од луѓе без чии што напор, професионализам и мотивација, не може да има никаков напредок.

Проблемот со наследувањето во бизнисот насекаде во светот произлегува од фактот што не сите законски наследници се погодни за водење бизнис.

Се обидуваме да го заведеме потрошувачот со најнова мода, најфин дизајн и најдобра услуга.

Јас сум сопственост на мојот бизнис, а не обратно.

Животот е серија од колизии со иднината; тој не е збир на она што сме биле, туку она што ќе бидеме.

Мора три пати да се појавите во весник: кога ќе се родите, кога ќе се венчате и кога ќе умрете.

Најголем предизвик? Да мотивирате 90.000 луѓе да работат за остварување на една единствена цел.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

технологии / компании22 часа ago

Трендови на коишто треба да внимаваат огласувачите во 2022

македонија22 часа ago

Пет амбасадори на ЕУ земји дискутираа заедно со студентите на тема иднината на Европа – перспектива од земја кандидат

економија23 часа ago

ДДВ-то го наполни буџетот за четвртина повеќе од лани

македонија23 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности

економија23 часа ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија23 часа ago

И покрај моќните ефекти на пандемијата, побарувачката за кредити се врати

Business23 часа ago

Македонските угостители сакаат свој „биткоин“

start up23 часа ago

Топ 5 совети за успех на стартап бизниси

економија1 ден ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

економија2 дена ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

коментари2 дена ago

Благојче Котески: Совршена енергетска бура или дел од „новото нормално“???!!!

економија1 ден ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

македонија3 дена ago

Македонските угостители сакаат своја крипто валута

економија2 дена ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

технологии / компании3 дена ago

На „Стартапувај 3“ обезбедена најголема финансиска поддршка за стартапите во историјата на ФИТР

политика5 дена ago

Ковачевски: Не сум ничиј човек, туку човек со интегритет и големо професионално искуство соодветно за позицијата претседател на СДСМ

економија4 дена ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија5 дена ago

Пешев: Компаниите нема да издржат уште еден локдаун

македонија2 дена ago

Панел дискусија на УАКС: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан

македонија2 дена ago

Стручњаци од македонски „Фероинвест“ ја монтираат опремата за ХЕ „Накра“ во Грузија