Connect with us

македонија

Амбасадорката Брнс на МЕФ: САД ќе ѝ помогне на Северна Македонија да изгради посилен и понезависен енергетски сектор

објавено

на

Третиот по ред Македонски енергетски форум се одржува денеска во Скопје.

Диверзификацијата на енергетските ресурси и намалување на енергетската зависност од Исток е еден од приоритетите на енергетската стратегија на Северна Македонија и останатите држави од Балканот, а САД е силен поддржувач на овие процеси, истакна американската амбасадорка Кејт Брнс на Македонскиот енергетски форум што пред малку започна во Скопје.

„Нашата цел е да ѝ помогнеме на Северна Македонија  и соседите да создадат посилен и понезависен енергетски сектор. Прво, клучна е диверзификацијата. Нашите анализи велат дека Северна Македонија е помеѓу 5 најранливи земји во Европа во случај да се прекине снабдувањето со гасот од Русија. Овие анализи се од пред неколку години и оттогаш работите не се променети. Неодамна, помошникот државен секретар за енергетика Франсис Фанон ја посети земјава и регионот во  мошне интересен период на очигледно збивање на редовите меѓу балканските земји во потрагата по поголема енергетска независност. Тогаш тој рече, и сега јас ќе повторам, дека САД се тука за да ја остварат таа желба – најавени се крупни енергетски регионални проекти што е планирано да се вкрстат токму во Скопје.“, рече амбасадорката Брнс.

Третиот по ред Македонски енергетски форум го поздрави со краток говор премиерот Зоран Заев којшто истакна дека вложувањето во енергетскиот сектор е еден од клучните приоритети на Владата што тој ја раководи.

„Работиме активно на зголемување на понудата на алтернативни решенија во поглед на нашите геостратегиски енергетски позиции. Постепено преминување кон извори на чиста енергија и намалувањето на учеството на јагленот како енергетски извор е нашиот стратешки фокус. Денес сакам да најавам неколку проекти: Прво, почнати се преговори за сопственичко  учество на земјава во изградба на терминалот за течен природен гас во близина на Александропулос, Грција, проект кој создава можност за трајно и стабилно снабдување со гас нашата земја, која ќе стане и точка од каде гасот ќе се дистрибуира во регионот и земјите што ќе покажат интерес. Потоа, во тек се инвестиции во фотоволтаични електрани во Осломеј, проширување на ветропаркот во Богданци, како и мегапроектот Чебрен којшто конечно после безброј одлагања изминатава деценија почнавме да го реализираме“, истакна Заев.

Македонскиот енергетски форум годинава поради ситуацијата со пандемијата се одржува во хибридна форма – делумно онлајн и делумно со панелисти во хотелот Мериот во Скопје. Настанот е организиран  од ЗИП Институтот, Амбасадата на САД во Северна Македонија и македонската влада, а финансиран од Германскиот Маршалов Фонд во САД – Balkans Trust for Democracy, Кралската Норвешка Амбасада во Белград, АД МЕПСО и Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија.

Опширен преглед на тоа што се зборуваше на МЕФ ќе може да проследите во овонеделното издание на магазинот Капитал.

економија19 hours ago

Градежниот бренд Адора и Фондацијата Новак Ѓоковиќ, со партнерска хумана мисија во Србија за подобра иднина на најмладите

економија2 days ago

Онлајн конференција „Бизнис без корупција“ во петок, 22.01

банки2 days ago

“УНИБанка” АД Скопје ќе ја исплати четвртата полугодишна камата на сопствениците на Перпетуални обврзници

економија5 days ago

Нето извозот од ТИРЗ зголемен за 17% лани

интервју5 days ago

Зоран Заев: Со стабилизирање на состојбата од пандемијата ефектите од нашите економски политики ќе бидат видливи

свет5 days ago

Демократијата одговара брутално кога е земена „здраво за готово“

економија5 days ago

Банкарите велат ќе биле „подарежливи“ со кредити годинава

македонија5 days ago

10-тото јубилејно издание на BIWC – Балкански интернационален вински натпревар 2021 година во Македонија

македонија5 days ago

„Алкалоид“ исплати новогодишен надомест од 25.000 денари за своите вработени и донираше 1,2 милиони евра за заедницата во 2020 година

економија5 days ago

Македонската економија на среден и долг рок (2)

интервју5 days ago

Зоран Заев: Со стабилизирање на состојбата од пандемијата ефектите од нашите економски политики ќе бидат видливи

економија19 hours ago

Градежниот бренд Адора и Фондацијата Новак Ѓоковиќ, со партнерска хумана мисија во Србија за подобра иднина на најмладите

економија7 days ago

10-тото јубилејно издание на BIWC – Балкански интернационален вински натпревар годинава ќе се одржи во Македонија

економија6 days ago

Неби Хоџа, СКСЗМ: Да се укине данокот на добивка до 2022 година за најпогодените компании од пандемијата

банки2 days ago

“УНИБанка” АД Скопје ќе ја исплати четвртата полугодишна камата на сопствениците на Перпетуални обврзници

економија5 days ago

Нето извозот од ТИРЗ зголемен за 17% лани

свет5 days ago

Демократијата одговара брутално кога е земена „здраво за готово“

економија2 days ago

Онлајн конференција „Бизнис без корупција“ во петок, 22.01

економија5 days ago

Банкарите велат ќе биле „подарежливи“ со кредити годинава

македонија5 days ago

10-тото јубилејно издание на BIWC – Балкански интернационален вински натпревар 2021 година во Македонија