Connect with us

македонија

Бахaми е најновата дестинација!

Македонската нано иновација Термостоп освојува нови светски пазари.

објавено

на

Металотехника од Прилеп успешно се носи со сите предизвици и извезува на нови светски пазари. Бахами е најновата дестинација! Со тоа уште повеќе се зголеми бројот на земји во светот каде оваа компанија ја извезува нано иновацијата „ТермоСтоп” која наоѓа примена во станбените објекти, но и во индустриските капацитети.

И во услови на здравствена пандемија, која предизвика и светска економска криза и застој на националните економии, иновативната македонска компанија Металотехника од Прилеп успешно се носи со сите предизвици и извезува на нови светски пазари. Бахами е најновата дестинација! Со тоа уште повеќе се зголеми бројот на земји во светот каде оваа компанија ја извезува нано иновацијата „ТермоСтоп” која наоѓа примена во станбените објекти, но и во индустриските капацитети.

„Кога ќе создадете иновативен производ кој е исклучително ефикасен нормално е тој да предизвика интерес и прифатеност. Иако настапуваме скромно и  постои почетна мала недоверба по првите контакти со странските партнери, кога тие ќе го пробаат „ТермоСтоп” едноставно се воодушевени од неговите перформанси“, вели Јандре Здравески,  еден од сопствениците и директор на Металотехника Прилеп.

„ТермоСтоп” е високо квалитетен термо – изолациски  производ по нано технологија произведен од македонската компанија Металотехника Прилеп, а поддржан од Фондот за иновации и технолошки развој.

Добиен по нано технологија, овој еколошки производ, овозможува заштеда најмалку 30 – 50% од потрошувачката на енергија во објектите каде се поставува, во период од најмалку 15 години, што е драгоцена заштеда за семејниот буџет, како и за буџетот на една компанија.

Се нанесува на метал, бетон, цигла и на скоро сите подлоги за подови, ѕидови, кровови, пароводи, топловоди, топол воздух, канали за климатизација итн.  Идеално за премачкување на резервоари за нафта и мазут. Се користи за фасадни ѕидови, но и за внатрешни ѕидови, како и за подови како основа пред нанесување подно греење.

Токму овие негови иновативни и пред се функционални карактеристики беа одлична препорака за негово пробивање на странските пазари, и за претходен извоз во земји како Италија, Франција, Украина, Русија…

Паметна инвестиција во енергетска ефикасност

“Вложените пари во енергетска ефикасност се паметна инвестиција идентична на купувањето акции на берза или на инвестирањето во образование за своите деца. Вградувањето на Термостоп термоизолацијата на надворешните ѕидови може да доведе до заштедување и до 50% од енергијата што ја плаќаме. Еден до два милиметри дебелина на нанесен слој од оваа изолација заменува 50-70 милиметри од класична изолација.

Еколошка, водоотпорна, огноотпорна, еластична со лесна специфична тежина, погодна за нанесување на сите геометриски површини. Може да се нанесува и во период, до температура не помала од +5 степени, за да не замрзнува производот бидејќи е на водена основа. За само една до две грејни сезони  по изведбата на новата термоизолација можете да си го повратите она што сте го вложиле. Токму овие негови карактеристики се причина зошто има интерес за овој производ, кој со малку подобра надворешна промоција, може да биде вистински хит“, објаснува Јандре Здравески.

Со оваа иновативна термо изолација се намалува ефектот на т.н. ладни ѕидови кои ја зголемуваат потрошувачката на енергија во домот, кога температурата на површината од надворешните ѕидови е значително пониска од онаа во просторијата, чија оптимална температура би требало да изнесува помеѓу 19 и 21 степени, што доведува до непријатно струење на воздухот околу ѕидот. Во летните месеци пак доаѓа до зголемување на потрошувачката на енергија која е потребна за ладење на објектите, токму поради невградената изолација на фасадата.

Со Термостоп ќе заборавите на тешкотии поврзани со површинската кондензација на водена пареа на ѕидовите, на појава на мувла на ѕидовите и други естетски проблеми, кои најчесто се обидуваме да ги решиме со едноставно премачкување со боја, порачуваат од компанијата.

Инаку, Металотехника е формирана во, сега веќе  далечната 1987 год. , како мала семејна  фирма и во изминатите 33 години успешно опстојува на македонскиот, регионалниот, но и светскиот пазар.

На почетокот  примарна дејност била  производство и трговија со материјали за водовод и канализација, а подоцна дејноста ја прошириле и во областа на завршните работи во градежништвото.

„Компанијата сега веќе подмладена со млади кадри, кои го продолжуваат бизнис-маратонот и новините што последните години се воведуваат во нашето  производство. Компанијата  во изминатите неколку години навлезе во повеќе иновативни проекти меѓу кои се производството на обоени минерали кои се користат во декорација и градежништво (изработка на камен тепих и камени ѕидни облоги – тапети како и камен фурнир).“

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

свет21 час ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија23 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија23 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.