Connect with us

свет

Бајден: Нема шанси Путин да искористи нуклеарно оружје, а тоа да не биде крај на светот

објавено

на

Путин не се шегува кога вели дека разгледува и користење на тактичко нуклеарно оружје за да го надомести неуспехот на својата војска. Нема начин тоа да се стори, а да не резултира со уништување на светот“, рече Бајден.

Американскиот претседател Џо Бајден вчера одржа говор во којшто истакна дека ризикот од нуклеарен армагедон во моментов е на нивото на коешто бил последен пат во 1962 година за време на Кубанската ракетна криза. Бајден тврди дека причина за тоа е фактот што Русите после осум месеци од нападот врз Украина претрпеле огромни загуби и дека имаат се’ помалку воени опции.

„Ваква ситуација сме немале од времето на Кенеди и Кубанската криза. Путин не се шегува кога вели дека разгледува и користење на тактичко нуклеарно оружје за да го надомести неуспехот на својата војска. Нема начин тоа да се стори, а да не резултира со уништување на светот“, рече Бајден.

Воени аналитичари од САД веќе со месеци предупредуваат дека Русија би можела да искористи оружје за масовно уништување, но исто така неделава американските разузнавачки служби соопштија дека не виделе промена во руските нуклеарни сили поради што САД засега би требало да реагира.

Претседателот на Украина Володимир Зеленски вчера во својот говор истакна дека улогата на НАТО е да ја оневозможи Русија да користи нуклеарно оружје. Апелираше до меѓународната заедница „пред 24 февруари да изврши превентивни удари за да дознае што ќе ѝ се случи ако тоа го искористи, а не обратно, да чека нуклеарни удари од Русија“.

Официјална Москва веднаш го обвини Зеленски дека повикува на нуклеарна војна. Сергеј Никифоров, портпаролот на Зеленски, објасни дека претседателот мислел на превентивни санкции и уверуваше дека Украина никогаш нема да повикува на употреба на нуклеарно оружје, пишува Kyiv Independent.

Михајло Подољак, советник на Зеленски, рече дека Зеленски потсетил на руската нуклеарна уцена и му понудил на светот превентивно да ги прикаже последиците за Русија и да ги засили ударите на земјата вклучувајќи санкции и воена помош за Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно се закани со употреба на нуклеарно оружје „во случај да биде загрозен територијалниот интегритет на Русија“.

„Ако нејзиниот територијален интегритет биде загрозен, Русија ќе употреби се’ што може, ова не е блеф“, рече Путин на 21 септември.

економија2 часа ago

Diners Club Македонија добива ексклузивни франшизни права за 4 нови пазари

банки4 часа ago

3,5% каматна стапка – повеќе за Вас со депозитите од УНИБанка

свет6 часа ago

Спречен обид за државен удар во Германија, уапсени 25 десничарски ектремисти

економија7 часа ago

Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?

lifestyle1 ден ago

Кога времето го мери Omega, стрелките неизбежно креираат безвременска поезија

интервју1 ден ago

“Неопасен отпад што може безбедно да се преработи како суровина може да се увезува”, вели Анастас Маженковски од Царинската управа

економија1 ден ago

Алкалоид пушти во употреба нова инвестиција од 720 илјади евра

регион2 дена ago

Во Македонија во училишта, во Хрватска во судови и шопинг молови: бран од дојави за поставени бомби ја потресува јавноста

економија2 дена ago

Рекордни 193 милиони евра за земјоделството во 2023

економија2 дена ago

Специјална едиција „Најголеми и најуспешни компании“ на Капитал

регион6 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

економија1 недела ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

македонија1 недела ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

македонија1 недела ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

свет1 недела ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

банки1 недела ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија1 недела ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

македонија1 недела ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

економија5 дена ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија6 дена ago

Ковачевски: Нема да се воведе прогресивно оданочување