Connect with us

македонија

„Бекутан“, брендот икона на „Алкалоид“, прослави 45 години

објавено

на

Високо позициониран во корпоративната визија, еден од главните приоритети на АЛКАЛОИД е грижата за децата и за здравјето пред сѐ. Водејќи грижа за нив, нивните верни корисници, во изминатите 45 години компанијата и брендот Becutan стекнаа доверба и лојалност обезбедувајќи производи со супериорен квалитет.

Фармацевтската компанија „Алкалоид“ деновиве одбележа 45 години на еден од своите најпрепознатливи брендови, колекцијата производи за деца „Бекутан“.

Генералниот директор и претседател на УО на компанијата Живко Мукаетов рече дека е голема чест да се прослави ваков јубилеј, а тоа е 45 години од постоењето на брендот „Бекутан“.

„Денеска би сакал да ви се обратам не како човек кој е менаџер во компанијата, туку како татко на четири деца. Да се биде родител е веројатно една од најодговорните работи кои можат да му се случат на еден човек. Тоа е грижа и посветеност за некој кој живее покрај вас, расте и се развива и треба да порасне во здрава личност. Од многу непроспиени ноќи, па преку изборот на храната, па се до изборот на козметиката која едно бебе ќе ја добие. Моите родители го користеа Бекутан, јас и мојата сестра го користиме Бекутан, јас и мојата сопруга го користиме овој производ. Од 1978 година, откако постои кремчето Бекутан, досега се произведени повеќе од 60 милиони теглички, што е уште еден доказ за квалитетот и традицијата. Уште еден доказ дека тоа е производ на кој може апсолутно да му се верува“, истакна Мукаетов.

Тој посочи дека со „Бекутан“ растеа и растат генерации кај нас, но и во регионот и тој е бренд на кој треба да бидеме благодарни и горди.

„Ние сме многу среќни, што може да се пофалиме, дека брендот континуирано расте“, потенцира Мукаетов.

Силвија Брајовиќ од СОС Детското село нагласи дека „Бекутан“ е водечки бренд за нега и грижа на малите деца и оти тоа веќе 45 години го прави најдобро.

„Токму таа грижа за децата не спои заедно со СОС Детското село. Бекутан најдобро и најквалитетно се грижи за нашите најмили. А СОС Детското село веќе 22 години гради семејства за да може секое дете да расте во грижа, љубов и припадност на одредено семејство. Од голема важност за нас е потрошувачите на Бекутан да имаат свесност за оваа наша поврзаност којашто резултира во додадена хуманитарна вредност на брендот Бекутан. Со оваа кампања, по повод 45 години, и самите потрошувачи се дел од нашата заедничка мисија – Сите деца се наша грижа“, истакна Брајовиќ.

Прим. д-р Марина Поп-Лазарова нагласи дека брендот „Бекутан“ асоцира на традиција, на квалитет, на безбедност, на сигурност, на ефикасност, на иновативност.

„Грижата за децата е наш заеднички фокус. И тоа грижата која почнува од најраната возраст. Секогаш кога говориме за одредени ситуации кај детето, портфолиото и производите на Бекутан, апсолутно ефикасно и безбедно, ни користат во надминување на разните заеднички проблеми. Заедничка цел ние е здраво дете. Здраво дете е среќно дете“, рече Поп-Лазарова.

менаџмент / маркетинг1 ден ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

свет1 ден ago

Кина стана најголем извозник на возила, престигнувајќи ја Јапонија

економија1 ден ago

ЕУ ќе им дава енергетски сертификати и на податочните центри

регион1 ден ago

Наводен крипто-инвеститор „закрпил“ 700 Хрвати за 15 милиони евра

македонија1 ден ago

Становите нема да поевтинат, побарувачката не стивнува, Македонецот не инвестира во друго освен во недвижнини

македонија1 ден ago

Што научивме од првата конференција за недвижности во Македонија: Проектите не запираат, доаѓа време на retail парковите, а ESG станува задолжително

македонија1 ден ago

Прва Конференција за комерцијални недвижности во Македонија на Фортонмка: Стремеж за менување на пазарот кон подобро

македонија1 ден ago

Новото обележје на градот – комплексот „Гранд Скопје“ претставен пред локални и меѓународни професионалци за недвижности

економија1 ден ago

Од отпадот од фармите ќе се добива струја, топлина и органско ѓубре за земјоделството

банки1 ден ago

Дигиталната трансформација не е само модел за успех, туку и модел за опстанок

економија1 недела ago

Фероинвест/Централинвест изгради биогасна електрана

банки1 недела ago

УНИБанка успешно го одржа третиот тениски турнир „UNIBank Invitational 2023“

македонија5 дена ago

Случајот Анѓушев против Цветковска од ИРЛ повторно на суд

економија4 дена ago

Триглав Осигурување со нов производ за осигурување на дом, Мој дом

македонија1 ден ago

Новото обележје на градот – комплексот „Гранд Скопје“ претставен пред локални и меѓународни професионалци за недвижности

економија1 ден ago

Од отпадот од фармите ќе се добива струја, топлина и органско ѓубре за земјоделството

македонија1 ден ago

Становите нема да поевтинат, побарувачката не стивнува, Македонецот не инвестира во друго освен во недвижнини

свет1 ден ago

Избегната ли е „мајката на сите кризи“?

менаџмент / маркетинг1 ден ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

банки1 ден ago

Дигиталната трансформација не е само модел за успех, туку и модел за опстанок