Connect with us

свет

Бернар Арно му „избега“ на Илон Маск за 20-тина милијарди долари

Кој влегува како најбогат во светот во 2023?

објавено

на

Oсновачот и директор на Tesla, а од неодамна сопственик и на Twitter, Илон Маск неколку пати годинава си го менуваше местото “најбогат на светот“ со францускиот милијардер Бернар Арно, којшто ја управува империјата LVMH, под чија капа се еден куп луксузни брендови. Па, така и во моментот на пишување на овој текст, 24 декември, Арно е на првото место на листата најбогати на светот што ја прави Bloomberg, со богатство од 159 милијарди долари.

„Ако не најдеш начин како да правиш пари и додека спиеш, ќе работиш се’ до смрт“, е познат цитат од легендарниот американски инвеститор Ворен Бафет, еден од најбогатите луѓе на планетава. Гледајќи ги износите на личните богатства на најбогатите во светот, би рекле дека тие може да си спијат и по цели денови без да се грижат за нешто. Но, многумина од нив неретко работат и по 15-16 часа на ден, фокусирани на повеќе проекти одеднаш, како што е Илон Маск, на пример. Затоа што основачот и директор на Tesla, а од неодамна сопственик и на Twitter,  има речено, дека “никој не го променил светот со 40-часа работа неделно“.

Кога сме кај Маск, тој неколку пати годинава си го менуваше местото “најбогат на светот“ со францускиот милијардер Бернар Арно, којшто ја управува империјата LVMH, под чија капа се еден куп луксузни брендови. Па, така и во моментот на пишување на овој текст, 24 декември, Арно е на првото место на листата најбогати на светот што ја прави Bloomberg, со богатство од 159 милијарди долари.

Како ја прави Bloomberg оваа листа? Според вредноста на акциите што милијардерите ги поседуваат во компаниите што ги предводат, но и удели во други компании. Затоа и вредноста на нивните богатства се менува секој ден, секој час, како што растат или паѓаат акциите на нивните компании. На пример, Илон Маск “загубил“ дури 132 милијарди оваа година, затоа што акциите на Tesla, каде што е најголем акционер, паднале за цели 70% од први јануари досега.

Или да звучи уште поспектакуларно, десетте најбогати луѓе на светот годинава загубиле речиси 395 милијарди долари. Добро, не ги загубиле буквално, туку нивното портфолио на акции сега вреди за толку помалку. Победник годинава е само индискиот милијардер Гаутам Адани, чиешто богатство се зголемило за скоро 40 милијарди долари годинава, и затоа не случајно во 2023 влегува како третиот најбогат човек на планетава.

Падот на светските берзи што се случи годинава како последица на постпандемиските нарушувања на пазарите и војната во Украина, ги погоди речиси сите милијардери, особено оние од технолошките бизниси.

Па, така, освен Маск, големи губитници годинава се и Џеф Безос (Amazon) со минус 84 милијарди долари, Лери Пејџ и Сергеј Брин (Google) со по околу 44 милијарди секој,  Бил Гејтс (Microsoft) со 28,7 милијарди, Стив Балмер (Microsof) со 20,2 милијарди, итн.

Според Forbes пак, бројот на милијардерите во светот ќе биде 2.668 на крајот од оваа 2022 година. Голем дел од нив се основачи на технолошки гиганти, со значителен удел од нивното богатство сè уште инвестирано во тие фирми. Некои пак, се едноставно ултра-богати наследници на бизнис империи, имоти и сл., уживајќи ги до максимум плодовите на она што го создале нивните предци.

свет15 часа ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании5 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион5 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју5 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју5 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија5 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија5 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет5 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија5 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

свет5 дена ago

Пустината под вода

регион5 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју5 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

интервју5 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

економија5 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

технологии / компании5 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција