Connect with us

македонија

Бизнис вмрежување во Виена збогатено со незаборавно уживање – почувствувајте ја магијата на хотел „Амаурис“

објавено

на

Скопје, октомври 2023 – Во срцето на Европа, каде империските палати се среќаваат со врвните иновации, Виена, главниот град на Австрија, стои како престол за врвните бизнис настани. Познат по својот класичен шарм, овој град беспрекорно ги спои своето богато културно наследство со просперитетната модерна економија, што го направи едно од најдобрите места, на глобално ниво, за организирање на бизнис настани.

Одличната положба на Виена во срцето на Европа, природно ја позиционира како точка за бизнис средби, настани, конференции и саеми.  И оваа есен, Виена ќе биде центарот на бројни бизнис случувањата, а деловното патување секогаш може дополнително да се претвори во незаборавно искуство со избор на хотел во кој ќе ви овозможи навистина да го почувствувате духот на градот.

Хотелот „Амаурис“ претставува повеќе од луксузно сместување во една европска метропола  – ова е место каде се среќаваат елеганцијата и иновативноста и каде секој детал сведочи за концептот на современиот луксуз. Сместен во зграда изградена во далечната 1860-та година според проектот на австриските архитекти Вилхелм фон Флатрих и Карл Шуман, хотелот доби сосема нов сјај по реновирањето, нудејќи им ја на гостите есенцијата на совршенството.

Она по што се разликува хотелот „Амаурис“ е употребата на најквалитетни материјали, главно дрво и мермер, како и персонализираната услуга. Со 62 сместувачки единици, вклучувајќи 17 апартмани, хотелот е одлично опремен, како во поглед на енетериерот, така и технолошки. Покрај класичните соби, има и Deluxe и Grand Deluxe соби, како и апартмани  – Junior, Executive, Maisonette, Grand Maisonette и Loft.

Она што е исклучително, е тоа што во секоја соба има мала, но избрана колекција на уметнички дела, кои ќе ви помогнат да се поврзете со културното наследство на Австрија и Виена. Оригиналните уметнички дела, кои датираат од периодот околу 1900-та година, се дел од приватната колекција на семејството на сопственикот и тие се наоѓаат во ресторанот Glasswing и во истоимениот бар.

За секој детал во „Амаурис“ е посветено огромни внимание, па така сите соби содржат производи за нега од италијанската компанија Aqva di Parma, додека за самиот хотел е дизајнирана посебна парфемска нота, Sense of Amauris, која ќе ве придружува насекаде.

Ресторанот „Glasswing, кој е во склоп на хотелот „Амаурис“, претставува пеперутка со уникатна убавина и проѕирни крилја, кој нуди гастрономско искуство преплетено со уметност, а концептот на отворена кујна, предводена од готвачот Aleksandru Simon, им овозможува на гостите да гледаат како се подготвува храната и да доживеат беспрекорна интеракција помеѓу услугата и кујнскиот тим.

За моментите за уживање е создаден Spa & Wellness центарот кој е дизајниран според највисоки стандарди, а базенот со стаклен покрив, што е дел од центарот, им овозможува на гостите непроценливо задовоство. Деловните патувања можат да бидат и волшебно искуство!

економија1 ден ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија2 дена ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија3 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија1 недела ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%