Connect with us

македонија

БИЗНИС И ГЕОГРАФСКА  ДИВЕРЗИФИКАЦИЈА

20 ГОДИНИ ADORA BUSINESS GROUP

објавено

на

За Adora Business Group, чија репутација е потврдена со 100-тина престижни меѓународни и државни награди, не постојат бизнис и географски граници. Во својата трета деценија, овој познат бренд влегува храбро и амбициозно во нови бизнис предизвици, со цел, како и досега, да биде предводник во секоја сфера каде што делува.

Само делата се вистина, корпоративното мото под кое Адора инженеринг е основана во 2002 година, е потврдено со 40 изградени репрезентативни станбени и деловни објекти во Македонија, Србија и Грција. Адора израсна во лидер и синоним за стабилни, висококвалитетни, еко градби, пионер во воведувањето на најновите стандарди, трендови и иновации во високоградбата и градежната индустрија. На изградена површина од 400.000 m², во 3.000 висококвалитетни домови и стотици ексклузивни деловни простории, денес среќно живеат и работат над 13.000 граѓани, што е еднакво на еден македонски град.

Во  градежниот сектор–висока градба, примарната дејност со која пулсира нејзиниот днк-код, Адора има инвестирано стотици милиони евра, во реализација на проекти кои се дела на посветената работа, искуството и вештините на повеќе од 400 вработени, предводени од основачот и сопственик, проф. д-р Ванчо Чифлиганец, докажаниот стопанственик и филантроп, втората генерација сопственици, д-р Драгана Д. Чифлиганец и Душко Чифлиганец и стручниот менаџерски тим.

Јубилејот 20 години, Адора го заокружи со богата општествено одговорна традиција, како активна членка на Глобалниот Договор на ООН од 2012 година и голем број хумани проекти за поддршка на ранливите категории граѓани, образованието, здравството, науката, спортот и културата, за што се вложени над 5 милиони евра и многу љубов за изградба на подобар, порамноправен и посреќен свет за сите. Дека хуманоста нема граници, потврда е соработката на Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец и компанијата претставник на Адора во Србија, со Фондацијата Новак Ѓоковиќ, кои како главни партнери изградија нова, комплетно опремена, модерна детска градинка во село Љубиш, во близина на туристичкиот центар Златибор и новиот комплекс 21st Century Residence, Spa & Wellness by Adora. Нудејќи им на децата од предучилишна возраст едукација, игра и развој во безбедна, адекватна и креативна средина и преку поддршката на спортот и заедницата во Златибор, интернационалниот бренд Адора ја прошири корпоративната општествено одговорна филозофија надвор од границите на матичната држава.

Флексибилна на новите прилики и кризни времиња, попречена да инвестира во централното подрачје на Скопје, Адора го прошири своето делување на пазарот на недвижности во Србија и Грција, каде го пренесе стекнатото долгогодишно искуство во градежништвото. Меѓу нејзините најпрепознатливи бренд објекти во Македонија се маркантниот комплекс Адора Flatiron – новиот препознатлив урбан симбол на македонската метропола, Адора Diamond Garden – најголемата покриена градина за зелено домување во Југоисточна Европа, 20-те модерни згради и деловни објекти во Општина Аеродром и првите енергетски ефикасни домови во Охрид и Струмица.

Во духот на корпоративната општествена одговорност, со цел да ја збогати дејностa со хуман бизнис и Македонија како држава, да биде препознаена по инвестициите со хуман предзнак, Адора гради дом за сместување, нега и рекреација на стари лица во Илинден, непосредно до Скопје. Комплексот се реализира според новите европски стандарди, на атрактивна, лесно достапна локација, во еколошки чиста и мирна средина со развиена инфраструктура, во срцето на модерната општина Илинден. Адора инвестира повеќе милиони евра во изградба на еден од посовремените домови на Балканот, за згрижување, достоинствена и долговечна старост на возрасните лица.  

Инвестиции и во Србија и Грција

Во срцето на популарниот Златибор, Србија, во 2023 ќе биде отворен прекрасниот хотелско – резиденцијален објект 21st Century Zlatibor by Adora, сместен во борова шума со најубав панорамски поглед, современ концепт на различни софистицирани содржини и модел за брз поврат на вложените пари на сопствениците, преку изнајмување на апартманите кога тие нема да ги користат за планинско уживање, рекреација и одмор.  

На почетокот од 2023, во заштитена зона во строгиот центар на Солун, на познатата шопинг улица Ерму, ќе започне реконструкција на станбено-деловна зграда „Thessaloniki 21“, со модерни апартмани од 30 до 120 m², веднаш до  славното морско шеталиште „Цимитски“, на 500 метри до Солунското пристаниште Лимани. За спокоен одмор во чиста еколошка природа со  пријатно капење во Егејското Море, е изграден комплекс со луксузни вили 6 минути пеш над плажата Криопиги, на средината од Касандра, првиот крак на Халкидики, место кое живее преку целата година и е богато со борови шуми и маслинови насади. Туристичкиот бутик комплекс со базен B&D LUXURY Suites, идеален за семеен одмор, е изграден на популарниот зелен остров Тасос, во Скала Потамиа, 2 минути пеш до кристалната, двекилометарска плажа Голден Бич, една од најубавите во Грција.

Адора, која го диверзифицира бизнисот во банкарско-финансискиот сектор, е најголем поединечен акционер во најголемата македонска Комерцијална Банка АД Скопје,а поседува акции и во други реномирани банки и компании во Македонија, како и на глобалниот пазар. Адора е присутна во енергетскиот сектор и регулираниот бизнис со топлинска енергија, како сопственик на 2 топлани за централното градско греење во Скопје.

Во своето 20 годишно постоење, Адора Бизнис Групацијата се води од начелото да инвестира пред сé во нашата држава Македонија и дека вистинскиот успех на компанијата се мери преку квалитетот на општеството што умее да го изгради во средините каде што делува.

економија1 ден ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија2 дена ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија3 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија7 дена ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%