Connect with us

свет

Биткоинот ќе биде прифатен во најстарата банка во САД

објавено

на

Bank of New York MellonCorp којашто работи како „чувар“(custodian bank) на средства на своите клиенти, изјавила дека ќе чува, трансферира и издава биткоини и други криптовалути во име на своите клиенти.

Bank of New York MellonCorp., најстарата банка во САД, прави исчекор кон пазарот на биткоини, што е знак за пошироко прифаќање на најпопуларната криптовалута, пишува Wall Street Journal.

Од банката којашто работи како „чувар“(custodian bank) на средства на своите клиенти, без да се занимава со конвенционалните форми на банкарство (кредити, депозити и сл.) изјавиле дека ќе чуваат, трансферираат и издаваат биткоини и други криптовалути во име на своите клиенти, коишто се главно од редовите на фирмите за управување со средства (asset management). Банките од типот на BNY Mellon се грижат за чување, односно водење сметка за  средствата на овие клиенти, без оглед дали станува збор за физички нешта како недвижности или готови пари што се на сметка во друга банка – некои од нив чувајќи ги кај себе, додека за други сведочејќи за нивното постоење.

BNY Mellon изјавила дека ќе дозволи дигиталните средства да поминат низ истите механизми како и останатите средства на клиентите, оние потрадиционалните, од типот на обврзници, па се’  до акции на технолошки гиганти. За тоа ќе користи платформа што сега е во фаза на прототип. Банката веќе разговара за овие можности со клиентите со цел да ги остават своите дигитални валути на чување.

„Дигиталните средства стануваат дел од меинстримот“, вели Роман Регелман, директор во BNY Mellon.

Досега, овие менаџери на средства што се клиенти на BNY Mellon, користеле посебни „чувари“ за нивните количини на криптовалути.

Ова е голем чекор за банките од Волстрит од т.н. back – office сегмент, коишто во принцип имаат отпор кон директен контакт со крипто пазарите, поради регулаторните, правните аспекти, како и исклучителната нестабилност на криптовалутите. BNY и нејзините конкуренти всушност работеле со години на различни сервиси за дигиталните средства на своите клиенти, но чекаа знак од регулаторите дека може да се придвижат кон овој пазар, затоа што активностите поврзани со дигиталните валути до скоро се сметаа за нелегални.

Еден таков сигнал дојде на почетокот од годинава кога еден од регулаторите на монетарниот пазар во САД даде зелено светло за употребата на блокчеин технологијата од страна на банките.

И како што цените на биткоинот и другите дигитални валути постојано растат, стануваат се повеќе популарни кај менаџерите на средства, хеџ фондовите и останатите институционални инвеститори. Биткоинот денеска деновиве достигна вредност од преку 48.600, што е најновиот рекорд во неговата историја. Вревата околу оваа криптовалута особено се крена деновиве, откако Тесла на Илон Маск објави дека купиле биткоини за 1,5 милијарда долари, што веднаш ја крена цената за повеќе од 10%.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

македонија26 минути ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија30 минути ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија20 часа ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки4 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија4 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија4 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

свет4 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

македонија4 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.