Connect with us

свет

Биткоин ита кон 70.000 долари

објавено

на

Во последните 24 часа неговата вредност е зголемена за 3%, според Coin Metrics. Етер, криптовалутата на блокчеин платформата етериум, достигна вредност од 4.840 долари, надминувајќи го за првпат нивото од 4.800 долари. Во последните 24 часа неговата вредност е зголемена за 2%.

Биткоин и етер достигнаа највисока вредност во историјата денеска, со тоа што биткоин надмина во еден момент 68.500 долари, за во моментов да се движи оклу 67.800 долари. Во последните 24 часа неговата вредност е зголемена за 3%, според Coin Metrics. Етер, криптовалутата на блокчеин платформата етериум, достигна вредност од 4.840 долари, надминувајќи го за првпат нивото од 4.800 долари. Во последните 24 часа неговата вредност е зголемена за 2%.

Овие рекордни нивоа на двете најголеми криптовалути според пазарна вредност (околу 1,28 трилиони долари биткоин, и околу 570 милијарди долари етер) се случуваат среде поширока трка на крипто пазарот. Таканаречените „убијци на етериум“, солана и кардано пораснаа за 21% и 16% за само седум дена.

Иако е тешко да се поврзат краткорочните движења на цените со некој конкретен настан и графиците со криптовалутите се одликуваат со висока нестабилност – некои аналитичари сметаат дека и биткоин и етер ќе продолжат со трендот на пораст во следните недели.

На пример, Микел Морч, директор на крипто хеџ фондот ARK36, изјави дека вредноста од 70.000 долари за биткоин во моментов се чини како сосема извесна.

Други имаат уште похрабри проекции за тоа до каде ќе оди биткоин, па така JPMorgan неодамна излезе со проекција дека до крајот на годинава биткоин ќе достигне 73.000 долари, а 150.000 долари на подолг рок.

македонија1 ден ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

Фасхион4 дена ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

економија4 дена ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

економија6 дена ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

коментари6 дена ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија6 дена ago

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

економија1 недела ago

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

банки1 недела ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија2 недели ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

коментари6 дена ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

банки1 недела ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

економија1 недела ago

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

економија6 дена ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија6 дена ago

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

економија4 дена ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

македонија1 ден ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

Фасхион4 дена ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг