Connect with us

свет

Биткоин се соочува со забрана во уште една голема земја

ВО ФОКУС

објавено

на

Предлог закон да се забранат сите криптовалути што не се издадени од централна банка беше додаден во агендата на парламентот во Индија деновиве, непосредно откако индискиот премиер Нарендра Моди зборуваше дека средствата како биткоин и етериум  би можеле да завршат во погрешни раце и да ја расипат младината.

Претходните обиди да се забранат криптовалутите во Индија не беа успешни во април 2020 година, што доведе до бум на крипто пазарот. Не се знае колкав ефект може да има врз светскиот пазар на криптовалути нивната забрана во Индија, со оглед дека процената за вредноста на криптовалути во рацете на индиски инвеститори  е околу 5,5 милијарди долари, додека пазарната капитализација само на биткоин е околу 1.000 милијарди долари.

Само за потсетување, Кина беше првата голема земја што пред неколку месеци забрани секаква трговска активност поврзана со криптовалути, што значеше и забрана за странски крипто менувачници да им даваат услуги на кинески инвеститори. Ова имаше силен ефект врз вредноста на криптовалутите, меѓу кои, најпопуларната, биткоин загуби речиси половина од вредноста.

Continue Reading
економија10 часа ago

„Алкалоид“ пушти во употреба нова инвестиција од 1,3 милиони евра

коментари12 часа ago

ESG – Новиот престолонаследник во корпоративното управување

економија13 часа ago

Развојната банка ја повлече петтата транша во износ од 22,8 милиони евра за мали и средни компании од заемот на Европската инвестициска банка

свет1 ден ago

Америка на НАТО самитот утре ќе најави “долгорочен воен ангажман“ во Европа

економија1 ден ago

Македонските индустриски производи за домашен пазар за една година поскапеле 22% во просек

економија1 ден ago

Новата фабрика на „Гересхајмер“ во Македонија од 126 милиони евра – ќе биде најголемата инвестиција во ТИРЗ досега

свет3 дена ago

Русија касни со плаќање на долгот кон странство. Министерот за финансии: тоа е фарса

економија6 дена ago

Развојната банка воведе нова кредитна линија за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Дали сте саботирани од сопствената цел за остварување поголема продажба?

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Рекоа за…продуктивноста

македонија6 дена ago

За македонските граѓани најсигурна инвестиција е во станови, нивната цена пораснала за 20% за 3 години и нема да се намалува

економија1 ден ago

Македонските индустриски производи за домашен пазар за една година поскапеле 22% во просек

свет6 дена ago

Ако пукне балонот со недвижности во Кина, ќе се оствари кошмарот на сите економисти

интервју6 дена ago

Роза Балфур: Условот за добрососедство мора да важи и за членки  – не може со вето да решаваат билатерални проблеми

коментари12 часа ago

ESG – Новиот престолонаследник во корпоративното управување

економија6 дена ago

Од висока инфлација и економска стагнација добиваме стагфлација

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Дали сте саботирани од сопствената цел за остварување поголема продажба?

македонија6 дена ago

Ковачевски во Брисел го отрфли францускиот предлог

економија6 дена ago

Акциските фондови со пораст од 57% и покрај хаосот на светските берзи

економија6 дена ago

Развојната банка воведе нова кредитна линија за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија