Connect with us

свет

Блокчејн хакерите украле преку 2,5 милијарди долари во првите девет месеци

објавено

на

Ethereum  екосистемот настрадал најмногу во третиот квартал со загуба од 348 милиони долари преку 11 хакерски напади.

Иако крипто пазарот е во “длабок сон“ периодов, сајбер-криминалците  иако подзаспани, сепак се активни  со хакирањето на блокчејн технологиите и лансирањето на разни измамнички шеми.

Според анализата на Atlas VPN, меѓународна компанија за интернет  безбедност, блокчејн хакерите украле нешто над 2,5 милијарди долари во првите три квартали од 2022 година.

Само во третиот квартал украле околу 483 милиони долари, при што во тој период бројот на хакерски напади врз блокчејн технологијата опаднал за 43% во однос на вториот квартал.

Податоците се собрани врз основа на бројките обезбедени од Slowmist Hacked, компанија што собира информации за објавени напади против блокчејн проекти. Паричните загуби се пресметани врз основа на вредноста на одредена криптовалута во времето на хакерскиот напад или измамата.

Ethereum  екосистемот настрадал најмногу во третиот квартал со загуба од 348 милиони долари преку 11 хакерски напади. Polkadot екосистемот е на второ место според загубите, со 52 милиони долари во само 2 хакерски напади. Следен е Binance Smart Chain (BSC) екосистемот, којшто бил хакиран 13 пати и загубил 28 милиони долари во крипто.

Во време кога криптовалутите поминуваат низ повеќемесечен “мечкин пазар“, хакерите исто така се помалку активни. Меѓутоа, блокчејн хакирањата и измамите и понатаму се сериозен проблем и предизвикуваат милионски загуби кај крипто-проектите и инвеститорите.

Од почетокот на годинава, вкупниот крипто –пазар падна за околу 60%. Повеќето крипто-валути паѓаат со вредноста со месеци, што ги натера сајбер-криминалците да намалат со активностите. По изразениот крах во месец јуни, блокчејн хакерските напади продолжија да паѓаат од 24 јули до 21 август, и само 10 инциденти во септември.

економија1 ден ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија2 дена ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија3 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија1 недела ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%