Connect with us

lifestyle

„Божиновски“ го донесе часовникот на Џејмс Бонд во својот новодизајниран салон

објавено

на

Омилениот светски шпион се врати, „Не е време за умирање“ пристигна во кината низ целиот свет. Деталите за најновиот часовник ОМЕГА 007 беа откриени на крајот на 2019 година, но ОМЕГА сега докажува дека во овој Diver 300М има многу повеќе отколку што изгледа!

Омилениот светски шпион се врати, „Не е време за умирање“ пристигна во кината низ целиот свет. Деталите за најновиот часовник ОМЕГА 007 беа откриени на крајот на 2019 година, но ОМЕГА сега докажува дека во овој Diver 300М има многу повеќе отколку што изгледа!

Ви филмот, за време на мисијата, на долната страна на часовникот се наоѓа намотан механизам, создавајќи „електромагнетен пулс со ограничен радиус“. Благодарение на генијалната работа на Q, овој паметен додаток му помага на 007 да го прекини секое електрично коло на која и да било електрична  мрежа.

Часовникот се покажува како корисна алатка за 007 во филмот, дури и во една сцена, Џејмс Бонд го споделува сопственото воодушевување со Q,, велејќи: „само што некому го покажав твојот часовник. Навистина им го замати умот “.

Ова е убав материјал за правење филмови, но во вистинскиот живот, техничките способности на часовникот не се премногу далеку од вистинската магија на ОМЕГА за правење часовници.

Како и скоро сите механички часовници на ОМЕГА денес, оригиналниот Seamaster Diver 300M 007 Edition е сертифициран од Master Chronometer, што значи дека е тестиран и одобрен според највисокиот стандард на прецизност, перформанси и магнетна отпорност на швајцарската индустрија.

Изграден со генијални OMEГA технологии, вклучувајќи Co-Axial escapement, силиконска баланс пружина и други обоени материјали. Часовникот е способен да одолее на магнетни полиња до 15.000 гауси (слично на оној на скенер за MRI).

Иако клиентите што го носат овој часовник можеби не очекуваат да го спасат светот, но ова ниво на антимагнетна технологија е совршена заштита од секојдневните магнетни полиња, како што се мобилните телефони и лаптопите, што може да го наруши механичкиот часовник и да го спречи да работи.

Откако часовникот ќе го видите на екранот, ви предлагаме да си направите ваша мисија и да го пробате овој часовник на вашиот зглоб. Seamaster Diver 300M 007 е изработен во сопствената лабораторија на OMEГA од лесен титаниум од 2 степен, со „тропско“ кафеав бројчаник и уникатни воени ознаки. Достапно е да изберете ремче од титаниумска мрежа или НАТО ремче со пруги.

Часовникот е достапен во новодизајнираното продажно место на Божиновски часовници и накит, на ул. Македонија, Скопје.

технологии / компании4 часа ago

Трендови на коишто треба да внимаваат огласувачите во 2022

македонија4 часа ago

Пет амбасадори на ЕУ земји дискутираа заедно со студентите на тема иднината на Европа – перспектива од земја кандидат

економија5 часа ago

ДДВ-то го наполни буџетот за четвртина повеќе од лани

македонија5 часа ago

Се менуваат алатките, не и новинарските вредности

економија5 часа ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија5 часа ago

И покрај моќните ефекти на пандемијата, побарувачката за кредити се врати

Business5 часа ago

Македонските угостители сакаат свој „биткоин“

start up5 часа ago

Топ 5 совети за успех на стартап бизниси

економија9 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

економија18 часа ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

коментари1 ден ago

Благојче Котески: Совршена енергетска бура или дел од „новото нормално“???!!!

економија9 часа ago

Дигитализацијата бара нови вештини – неформалното образование станува сè поважно

македонија2 дена ago

Македонските угостители сакаат своја крипто валута

политика4 дена ago

Ковачевски: Не сум ничиј човек, туку човек со интегритет и големо професионално искуство соодветно за позицијата претседател на СДСМ

технологии / компании2 дена ago

На „Стартапувај 3“ обезбедена најголема финансиска поддршка за стартапите во историјата на ФИТР

економија18 часа ago

Развојната банка објави јавен повик за корисниците на ,,Ковид 3” кредитната линија, за дополнителен грејс период од 12 месеци

економија4 дена ago

Пешев: Компаниите нема да издржат уште еден локдаун

економија3 дена ago

Просечната каматна стапка на кредити за компании се спушти до 3,55%, а за домаќинства до 5,23%

економија5 часа ago

ДДВ-то го наполни буџетот за четвртина повеќе од лани

македонија23 часа ago

Панел дискусија на УАКС: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан