Connect with us

македонија

Бреинстер Некст колеџ повторно ја нуди опцијата „Студирај сега, плаќај по вработувањето“ за идните студенти

објавено

на

Тестот за компетенции, како основен услов за студентите да се стекнат со оваа поволност е веќе отворен и ќе биде достапен до 22 мај 2023. Тој ќе важи за упис и на двете студиски програми – Софтверско инженерство и иновации и Примена на информациски технологии – дигитален дизајн и интерактивни технологии.

Првиот акредитиран практичен ИТ-факултет Бреинстер Некст колеџ и оваа година ќе овозможи студии без никакви трошоци сѐ до вработувањето за кандидатите што ќе се запишат на додипломските студиски програми преку уникатната и единствена поволност за студиско финансирање„Студирај сега, плаќај по вработувањето“. 

Со ова, Бреинстер Некст колеџ (Brainster Next College) продолжува со својата инвестиција од 2.5 милиони евра која започна во 2022 година, чија цел е да му овозможи квалитетно, практично и иновативно високо образование на секој запишан студент за 0 денари, до дипломирање и вработување.

Тестот за компетенции, како основен услов за студентите да се стекнат со оваа поволност е веќе отворен и ќе биде достапен до 22 мај 2023. Тој ќе важи за упис и на двете студиски програми – Софтверско инженерство и иновации и Примена на информациски технологии – дигитален дизајн и интерактивни технологии.

„Главниот мотив за оваа инвестиција и поволност е да помогнеме да се тргне примарната грижа на студентите и нивните родители при одлуката за избор на студии – а тоа се финансиите. Станува збор за уникатен модел на финансирање чија примарна цел е најспособните студенти, без разлика на нивните финансиски можности, да добијат можност за врвно апликативно образование кое ќе води кон сигурно вработување и кариера од иднината“, вели Александар Клашниновски, генерален менаџер на факултетот. 

Тој додава дека факултетот кој е основан од Бреинстер, не користи стандарден приемен испит и дека уписот не се базира на рангирање и пресметки за минатиот труд на кандидатите, туку на компетенции, способности, афинитети и желба да се постигне повеќе и да се напредува. 

Бреинстер Некст колеџ нуди две студиски програми кои носат 180 ЕКТС, а местата се ограничени со цел работење во мали групи и посветување соодветно внимание на секој студент. Лани на Софтверско инженерство и иновации се запишаа 46 студенти, а годинава факултетот ја подготви и новата програма за UX/UI и графички дизајн која е во процес на акредитација.


Повеќе информации за факултетот може да се најдат на ЛИНКОТ, а тестот за компетенции е достапен ТУКА.

економија17 часа ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија1 ден ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании1 ден ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет1 ден ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион1 ден ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија1 ден ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија1 ден ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија1 ден ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју1 ден ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија1 ден ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки5 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет4 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

интервју1 ден ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија1 ден ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

македонија1 ден ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија1 ден ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал