Connect with us

свет

Британија тагува по својата кралица, Чарлс е новиот крал, еве што следува деновиве

објавено

на

Една од првите формалности што ќе се одржи ќе биде состанок на Советот за пристапување, на древна церемонија во 500 години старата  палата Сент Џејмс во Лондон. Во првиот дел формално се објавува смртта на суверенот и се прогласува нов суверен. Ова е затворен состанок, но на него присуствуваат стотици достоинственици и членови на Тајниот совет, којшто е група кралски советници.

По смртта на британската кралица Елизабета Втора, секој настан поврзан со нејзиниот погреб и останатите формалности во следните две недели е испланиран и вежбан до најмалите детали.

Кралот Чарлс III

Принцот Чарлс автоматски стана крал по смртта на неговата мајка. Тој ќе биде познат како кралот Чарлс III.

Тој сега е шеф на државата не само во Обединетото Кралство, туку и во 14 други земји од Комонвелтот, вклучувајќи ги Австралија и Канада. Тој, исто така, ќе стане шеф на 56-члениот Комонвелт, иако тоа не е наследна функција, откако лидерите на Комонвелтот се договорија за неговото наследување на состанокот во Лондон во 2018 година.

Тој автоматски станува шеф и на британските вооружени сили, судството и државната служба, а тој е врховен гувернер на Англиската црква. Тој е т.н. Fount of Honour, што значи дека сите почести, како што се витешките титули и сл., сега ќе се доделуваат во негово име.

Поздрави со оружје и промени на титулите

Една од првите формалности што ќе се одржи ќе биде состанок на Советот за пристапување, на древна церемонија во 500 години старата  палата Сент Џејмс во Лондон. Во првиот дел формално се објавува смртта на суверенот и се прогласува нов суверен. Ова е затворен состанок, но на него присуствуваат стотици достоинственици и членови на Тајниот совет, којшто е група кралски советници.

Ќе се прочита Прокламација  од балконот на палатата, а низ главниот град ќе одекнуваат поздравни плотуни.

На вториот дел од Пристапниот совет присуствува кралот и други високи членови на кралското семејство. За прв пат во историјата ќе можеме да го видиме овој вековен ритуал бидејќи ќе се пренесува во живо.

Принцот Вилијам сега е прв во редот за наследство на тронот, откако ја наследи титулата војвода од Корнвол од татко му и приходите  што доаѓаат со тоа. Неговата сопруга Кејт ја зеде титулата војвотка од Корнвол, заменувајќи ја Камила која технички стана кралица. Светот потоа ќе гледа како кралот Чарлс III дава серија заклетви и ветува верност на црквата во Шкотска.

Во 24 часа по објавувањето на смртта на кралицата, ќе има плотуни  низ делови од Лондон – по еден истрел за секоја година од животот на Елизабета. Следниве денови во катедралата Свети Павле ќе се служи богослужба на која нема да присуствува кралското семејство. Ова е моментот кога јавноста ќе се сеќава на својата кралица.

Организација на погребот

Како монарх, кралицата Елизабета автоматски добива погреб финансиран од државата, а деталите ќе бидат објавени во наредните денови. Кралицата почина во замокот Балморал, нејзината резиденција во Шкотска, па ќе се договори  нејзиниот транспорт назад во Англија во наредните денови.

Елизабета можеби ги одобрила сопствените планови за погребот, но само владејачкиот монарх може да ги потпише. Кралот Чарлс III ќе ја изврши таа должност.

На кралицата ќе и биде организирана државна поворка  во Вестминстер и погреб во Виндзор.

Долниот дом на британскиот парламент ќе заседава денеска од 12 часот за пратениците да може да ѝ оддадат почест на кралицата на седница којашто треба да трае до 22 часот. Невообичаено, седница ќе се одржи и во сабота.

технологии / компании1 ден ago

Креативна вештачка интелигенција: Девет алатки што ќе ви ги сменат животот и работата

политика1 ден ago

Планот на Мишел за рушење на Фон дер Лајен

регион1 ден ago

Во Хрватска има неколку амбициозни проекти за развој на роботи

македонија1 ден ago

Двојна диплома на Универзитетот Католика од Милано и Универзитетот Американ Колеџ Скопје

економија1 ден ago

Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

македонија1 ден ago

Мукаетов од Алкалоид и Ниновски од Бреинстер споделија искуства со младите

економија1 ден ago

Анализа МАСИТ: Речиси 1,5 милијарди евра приходи оствариле ИКТ компаниите лани

банки1 ден ago

Безготовинските плаќања зголемени за 30%, значителен раст на токенизираните трансакции

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

економија1 ден ago

Специјален прилог: Топ 6 трендови во меѓународниот транспорт за 2024

коментари1 недела ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија1 недела ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија1 недела ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

Фасхион1 недела ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

македонија4 дена ago

УНИБанка го поддржа одбележувањето на 100 годишниот јубилеј на Светската Шаховска Федерација

македонија5 дена ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

економија3 дена ago

ССК: Зелената транзиција на македонските компании е без алтернатива

банки1 ден ago

Пет небанкарски компании веќе добиле дозвола за давање платежни услуги во Македонија и прекугранично

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

регион1 ден ago

Европа ќе ја обновува природата со закон, земјоделците бесни