Connect with us

свет

Британски хуманитарци бараат поголемо оданочување на најбогатите, додека во Давос се собира светската елита за економскиот форум

објавено

на

Оксфам тврди дека најбогатите 1%  на планетава заработиле нови 26 трилиони (илјади милијарди) долари од почетокот на пандемијата во март 2020 година, до крајот на 2021. Ова е 63% од новосоздадената вредност во светот, додека остатокот оди кај 99% од луѓето.

Речиси две третини од новата создадена вредност во светската економија од почетокот на пандемијата отишле во џебовите на најбогатите 1% луѓе на планетава, покажува новиот извештај на британската хуманитарна организација Оксфам преставен денеска.

Објавата на извештајот коинцидира со почетокот на Светскиот економски форум во Давос, каде што секоја година ова време се собира бизнис и политичката елита од светот за да дискутира за најгорливите проблеми на денешнината.

Оксфам тврди дека најбогатите 1%  на планетава заработиле нови 26 трилиони (илјади милијарди) долари од почетокот на пандемијата во март 2020 година, до крајот на 2021. Ова е 63% од новосоздадената вредност во светот, додека остатокот оди кај 99% од луѓето.

Хуманитарната организација истакнува дека за првпат во последниве 25 години порастот на богатството на ултра-богатите е придружено со зголемување и на екстремната сиромаштија. Оксфам повикува за нови поголеми даноци за најбогатите со цел да се намали нееднаквоста во светот.

Политиките воведени за борба против економските последици на пандемијата – како што се намалување на каматните стапки и процесите на креирање евтини пари – ја зголемиле вредноста на имотите и уделите во компаниите, коишто се поседувани од најбогатите луѓе.

Извештајот вели дека за секој еден долар од нова глобална вредност заработена од личност што припаѓа на 90% од светската популација што не е богата, секој милијардер заработил околу 1,7 милион долари. И покрај падот во богатството на светските милијардери во 2022 година, вкупното богатство на сите нив од почетокот на пандемијата растело за 2,7 милијарди долари на ден.

“Како може да прифатиме систем каде што најсиромашните во многу држави плаќаат даноси со повисоки стапки одошто ултра-богатите? Владите мора да воведат повисоки даночни стапки за најбогатите сега“, велат од Оксфам.

Оксфам вели  дека екстремните концентрации на богатство довеле  до послаб раст, корумпирани политика и медиуми, корозија на демократијата и довеле  до политичка поларизација. Ултра-богатите  се  клучни придонесувачи за климатската криза, додава добротворната организација, при што милијардер испушта милион пати повеќе јаглерод од просечниот човек. Тие, исто така, имале двојно поголема веројатност да инвестираат во индустрии што загадуваат, во споредба со просечниот инвеститор.

Извештајот ги повика владите да воведат итни еднократни давачки на богатството за најбогатите 1%, заедно со другите  даноци за да се запре профитерството за време на глобалната криза на трошоците за живот. Последователно, треба да има трајно зголемување на даноците на богатите, со повисоки стапки за мултимилионерите и милијардерите.

Како поддршка на својот повик за прераспределба на богатството, Оксфам истакнува:

-Прехранбените и енергетските компании го зголемиле  својот профит повеќе од двојно во 2022 година, исплаќајќи 257 милијарди долари на богатите акционери во време кога повеќе од 800 милиони луѓе се соочувале со глад.

-Само 4 центи од секој долар даночен приход доаѓа од даноци на богатство, а половина од светските милијардери живеат во земји каде што нема  данок на наследство за парите што им ги даваат на своите деца.

-Даночењето  до 5% на светските мултимилионери и милијардери може да собере 1,7 трилиони долари годишно, доволно за да се извлечат 2 милијарди луѓе од сиромаштија и да се финансира глобален план за ставање крај на гладот.

македонија36 минути ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија40 минути ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија20 часа ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки4 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

економија4 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија4 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

свет4 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

македонија4 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.