Connect with us

економија

Винарницата Тиквеш со зголемен извоз за 73% во првите девет месеци

објавено

на

Вкупните приходи на винарницата се зголемени за 45% на речиси 30 милиони евра.

Најголемата винарска визба во Македонија, Тиквеш од Кавадарци, првите девет месеци годинава ги завршила со вкупни приходи од 1,83 милијарди денари (речиси 30 милиони евра), што е пораст од 45% во однос на истиот период од 2021.

Приходите од продажба на вино на домашниот пазар изнесуваат без малку 800 милиони денари (+19%), додека извозот на странски пазари пораснал за дури 73%, и изнесува преку една милијарда денари, односно околу 17 милиони евра.

Трошоците на продадени производи се зголемени за 52% при што се оствари бруто добивка во износ од 642,8 милиони денари. Останатите трошоци  исто така бележат зголемување, административните за 36%, трошоците за продажба и маркетинг за 34%, останатите оперативни расходи за 47% и финансиските за 3%, што резултира со  оперативната добивка во износ од 92,8 милиони денари.

Нето добивката пред оданочување на Тиквеш е  79,7 милиони денари, што претставува зголемување за 5% во однос на истиот период од минатата година.

Заклучно со третиот квартал од 2022 година винарницата Тиквеш вложила околу 74 милиони денари (околу 1,2 милиони евра).

банки23 часа ago

Супер камати за супер брзите бизнис кредити од УНИБанка!

свет1 ден ago

Време е за купување на NUCOR!

свет1 недела ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

банки1 недела ago

Потрошувачки кредит на УНИБанка АД Скопје со одлична понуда за рефинансирање и бонус од 1.000 денари при онлајн аплицирање

македонија1 недела ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании2 недели ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг2 недели ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион2 недели ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју2 недели ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју2 недели ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи