Connect with us

економија

Возилата на БРАКО се дел од програмата за јаглеродна неутралност во британски Западен Сасекс

објавено

на

Советот на округот Хоршам има поставени високи цели за јаглеродна неутралност до 2030 година, пришто сметаат дека електричните возила од овој тип може многу да придонесат за тоа.

Рачно управуван електричен модел на Грин Машинс на БРАКО наменет за одржување хигиена во урбани средини  е испорачан во округот Хоршам во областа Западен Сасекс во Обединетото Кралство.

„Не само што ќе се подобри квалитетот на воздухот при одржувањето на хигиената, туку и ќе се намали бучавата, што е особено важно за жителите во центарот на градот бидејќи овие возила работат во раните утрински часови“, изјави Џеј Мерсер, советник во Советот на округот Хоршам, задолжен за животна средина, рециклирање и отпад.

Моделот GM 400 ZE на Грин Машинс на БРАКО има и најсовремен систем за рециркулација на воздухот со што три пати повеќе спречува создавање прашина при чистењето и за три пати е зголемена ефикасноста за собирање на штетни честички.

Советот на округот Хоршам има поставени високи цели за јаглеродна неутралност до 2030 година, пришто сметаат дека електричните возила од овој тип може многу да придонесат за тоа.

Електричните возила за одржување на хигиена во урбани средини на БРАКО, со нула штетни емисии во воздухот, во светот се препознаени како одлично решение за еколошка и чиста животна средина.

ПР текст

свет21 час ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија23 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија23 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.