Connect with us

технологии / компании

Во Виница се отвори Академијата за менаџери

Збогатување на опциите за менаџмент едукација

објавено

на

Академијата за извршни менаџери е дел од Фондацијата“ПРОГРЕСИВ АКАДЕМИЈА” Виница основана од Макпрогрес, чија визија е развој на вештини преку квалитетни едукативни програми, унапредување на техничките знаења, акцелераторски програми и активности за истражување и развој. Академијата е под покровителство на Европската банка за обнова и развој и Владата на Јапонија.

Деновиве  официјално почна со работа  Академијата за извршни менаџери во Виница, под покровителство на компанијата Макпрогрес, Европската банка за обнова и развој – Лондон и Владата на Јапонија.

Академијата за извршни менаџери е дел од Фондацијата“ПРОГРЕСИВ АКАДЕМИЈА” Виница основана од Макпрогрес чија визија е развој на вештини преку квалитетни едукативни програми, унапредување на техничките знаења, акцелераторски програми и активности за истражување и развој. Академијата за извршни менаџери има за цел да овозможи развој на бизнис лидери преку користење на најновите светски трендови и знаења од областа на менаџментот.

На официјалното отворање беа присутни претставници од ЕБОР, дваесетина извршни менаџери како и инструкторите кои се дел од програмата. 

„Преку нашето долгогодишното работење и соработка со други компании, увидовме дека како на домашните така и на странските компании им недостигаат кадри обучени за извршни позиции. Оваа потреба е исто така евидентна кај голем број на семејни бизниси, особено во процесот на нивна трансформација во компании водени од професионален менаџмент.“ ,  изјави Глигор Цветанов, генерален директор на Макпрогрес и претседател на Фондација „Прогресив Академија“.

„Нашата цел e да го поддржиме формирањето на првата сертифицирана обука за извршни менаџери и среќни сме што процесот на верификација на едукативната програма е во тек. Очекуваме врвни таленти да се приклучат кон првата обука во септември и заеднички да ја направиме оваа приказна успешен пример за земјата и регионот.“ , изјави Анди Аранитаси, претставник на резидентната канцеларија на ЕБОР во Скопје.

Консултантската компанија PrimePoint Partners од Македонија ја води целосната имплементација на Академијата за Извршни Менаџери.

 „Нашите предавачи се успешни професионалци со богато академско знаење и искуство. Програмата ќе опфати интерактивни предавања, симулации, видни гости говорници, алатки за личен развој и наставни модули според последните светски трендови неопходни за водење бизнис на глобално ниво.“ , додаде Билјана Марковиќ Стаменова, директор на PrimePoint Partners и академски директор на Академијата за извршни менаџери.

Уписот во Академијата е отворен за сите кои се стремат да достигнат високи позиции во својата кариера  и да ги развијат своите менаџерски вештини. Програмата во времетраење од 9 месеци ќе започне од Септември 2021. 

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

македонија4 часа ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет5 часа ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија18 часа ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

македонија1 ден ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

економија1 ден ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

македонија1 ден ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

банки1 ден ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија4 дена ago

Можност што не се пропушта: Станови во „Гранд Ривер“ преку супер поволни кредити

интервју4 дена ago

Питер Адамс: Бизнис ангелите треба да ги создадете, не може само да ги откриете

македонија4 дена ago

10 години dm: Останавме пример на одговорно и успешно работење со двоцифрен развој на прометот.

македонија4 дена ago

Можност што не се пропушта: Станови во „Гранд Ривер“ преку супер поволни кредити

економија4 дена ago

Расте животното осигурување, но само 18% од полисите се со штедна компонента

македонија4 дена ago

10 години dm: Останавме пример на одговорно и успешно работење со двоцифрен развој на прометот.

економија4 дена ago

Како да се забрза онлајн купувањето за да се доближиме до земјите од ЕУ?

интервју4 дена ago

Зоран Лазoроски, ДБ Шенкер: Повеќе од две децении сме во служба на македонската економија

интервју4 дена ago

Питер Адамс: Бизнис ангелите треба да ги создадете, не може само да ги откриете

економија4 дена ago

Основната каматна стапка највисока од 2010 наваму, периодот на евтини кредити завршува

македонија6 дена ago

Black Friday понуда од ЕДС АД: Шест месеци попуст на трошокот за потрошена електрична енергија

свет5 дена ago

Како е да се живее во Киев без струја, вода и греење: поранешен украински министер споделува на Твитер

интервју4 дена ago

Милан Дамчевски: ПроКредит Банка е докажан партнер на бизнисот кој активно ги поддржува компаниите и во овие турбулентни времиња