Connect with us

регион

Во Македонија во училишта, во Хрватска во судови и шопинг молови: бран од дојави за поставени бомби ја потресува јавноста

објавено

на

Утрово повеќе судови низ цела Хрватска добија дојави за наводно поставени бомби. Потоа и неколку шопинг молови – Славонски Брод, Винковци, итн. –  добија исти такви дојави.

Утрово повеќе судови низ цела Хрватска добија дојави за наводно поставени бомби. Потоа и неколку шопинг молови – Славонски Брод, Винковци, итн. –  добија исти такви дојави. Вработените во сите објекти кои биле под закана се евакуирани, а полицијата ги пребарува просториите. Во дојавите има закани и за хрватската влада. Засега сите дојави се покажани како лажни, но јавноста е вознемирена, известуваат тамошните медиуми.

Криминалистот Тончи Продан за N1 телевизијата коментираше околу низата анонимни дојави за наводно поставени бомби.

„Ваквите ситуации секако се непријатни, кога на повеќе адреси пристигнуваат дојави за подметнати експлозивни направи и безбедносно и индикативно ги ставаат  полицијата и граѓаните во ситуација која на некој начин е кризна. Секоја дојава треба да се смета за реална закана“, рече Продан.

Денешните закани ги подели на две групи. „Првата група се заканите за судовите, како онаа дојава за бомба во  Врховниот суд, таму е со причина, бидејќи знаеме дека украинска делегација дојде на средба.  Дали оваа закана е диригирана од руска страна… Секако руските интереси се реализираат на хибридни начини. Ако прашате дали Хрватска е особено загрозена во споредба со другите земји,  не е. Таа и припаѓа на ЕУ, западниот цивилизиран културен демократски свет кој застана на страната на Украина. Хрватска не е посебна мета овде, ниту направила нешто што таквите кругови би требало да го сфатат како зло“, вели Продан.

економија19 часа ago

Дознајте зошто е важна техничката анализа – вебинар на Инвест Поинт на 20 јуни

економија20 часа ago

По две децении повторно домашен менаџер на чело на Пивара Скопје

регион1 ден ago

Акционерите на Заваровалница Триглав ќе добијат дивиденда од 2,5 евра бруто по акција

македонија1 ден ago

Словаците ќе бидат меѓу најчестите туристи во Македонија

банки4 дена ago

Комерцијална банка прогласена од Global Finance за врвен иноватор во корисничко искуство за услугите преку OneID

македонија5 дена ago

Кочо Анѓушев се сретна со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

менаџмент / маркетинг1 недела ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

свет1 недела ago

Кина стана најголем извозник на возила, престигнувајќи ја Јапонија

економија1 недела ago

ЕУ ќе им дава енергетски сертификати и на податочните центри

регион1 недела ago

Наводен крипто-инвеститор „закрпил“ 700 Хрвати за 15 милиони евра

македонија1 недела ago

Становите нема да поевтинат, побарувачката не стивнува, Македонецот не инвестира во друго освен во недвижнини

регион1 недела ago

Наводен крипто-инвеститор „закрпил“ 700 Хрвати за 15 милиони евра

менаџмент / маркетинг1 недела ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

свет1 недела ago

Кина стана најголем извозник на возила, престигнувајќи ја Јапонија

економија1 недела ago

ЕУ ќе им дава енергетски сертификати и на податочните центри

македонија1 недела ago

Што научивме од првата конференција за недвижности во Македонија: Проектите не запираат, доаѓа време на retail парковите, а ESG станува задолжително

македонија1 недела ago

Прва Конференција за комерцијални недвижности во Македонија на Фортонмка: Стремеж за менување на пазарот кон подобро

македонија1 недела ago

Новото обележје на градот – комплексот „Гранд Скопје“ претставен пред локални и меѓународни професионалци за недвижности

економија1 недела ago

Од отпадот од фармите ќе се добива струја, топлина и органско ѓубре за земјоделството

свет1 недела ago

Избегната ли е „мајката на сите кризи“?