Connect with us

економија

Во светот микро-бизнисите во домашни услови растат, потенцијалот е голем, но има многу законски пречки

Претприемништво од дома

објавено

на

За отпочнување со домашен бизнис не се потребни многу средства, дава можност да се експериментира, овозможува самостојно управување со времето прилагодено на личните потреби

Водењето бизнис од дома има голем економски потенцијал, ова особено се покажа за време и по пандемијата со Ковид-19 кога тоа доживува вистински подем. Пример се САД каде овој вид микро бизниси двојно се зголемиле. Овој вид претприемништво е и многу важен за поттикнување на иновативноста, вели Амир Шани, професор на Универзитетот Бен Гурион од Израел.

Токму домашното претприемништво беше во фокусот на неговото обраќање на јавната дебата на тема „Претприемништво, иновации и економски слободи“ организирана од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје и Центарот за австриска економија од Виена во рамки на меѓународната иницијати Free Market Road Show®, извести МИА.

Одлична можност за дополнителни приходи

Професорот Амир Шани од израелскиот универзитет Бен Гурион, кој има експертиза во туризмот и  еко-туризмот, деновиве на конференција во Скопје посочи   дека во Израел особено по Ковид пандемијата присутни се мноштво иницијативи каде луѓето ги отвораат своите домови и нудат комерцијално гостопримство.

Претприемништвото во домашни услови, односно основањето и водењето бизнис од дома, според Шани има низа предности, а тоа уште подостапно го прават новите технологии, постоењето на бројни бизнис платформи каде може да се пласираат домашни рачни изработки, слики, накит, домашно произведена храна… Овој вид бизниси е и многу погоден како дополнителен извор на приходи, покрај регуларната работа. За отпочнување со домашен бизнис не се потребни многу средства, дава можност да се експериментира, овозможува самостојно управување со времето прилагодено на личните потреби. Особено, вели тој, се поволни за оние кои не сакаат да патуваат долго до работното место, да ги избегнат сообраќајниот метеж типичен за големите градови, а се и еколошки погодни.

„Главната причина, главната мотивација за работа од дома е што луѓето се сами свои шефови, имаат слобода, самостојно одлучуваат и ги креираат своите работни агенди, имаат пофлексибилен распоред на активности“, вели професорот Шани.

Домашно базираните бизниси се особено важни и за иновациите, вели израелскиот економист, посочувајќи дека Бил Гејтс и Стив Џобс своите бизниси ги започнале во гаража, односно во подрум. Тоа им овозможува на претприемачите да се стекнат со основни вештини и почетен капитал, да придонесат за локалната економија.

Ковид-пандемијата предизвика бум на микро-бизниси по дома

Постојат и слаби страни на домашното претприемништво, а тоа се постоењето многу законски пречки. Сликата е иста речиси во секоја земја, тоа се пред се бирократијата, забраната за работа во станбени зони, потоа бројните безбедносни и здравствени рестрикции. Во САД, вели, е целосно забрането производството на храна во домашни услови, бидејќи треба да се следат многу стриктни здравствени прописи кои се применуваат на рестораните, иако станува збор за мали бизниси.

Професорот Шани, кој има експертиза во туризмот и  еко-туризмот, посочува дека во Израел особено по Ковид пандемијата присутни се мноштво иницијативи каде луѓето ги отвораат своите домови и нудат комерцијално гостопримство.

„Луѓето се заситени од традиционалните туристички атракции, сакаат нешто возбудливо, уникатно, автентично и креирано како локална понуда. Не ја сакаат повеќе институционализираната туристичка индустрија. Кај домашното комерцијално гостопримство, сега обичните граѓани ви ги отвораат своите домови, ве покануваат да ги посетите и ви пружаат гостопримство. Ова е мошне атрактивна пракса која се случува во градот Арад, во јужен Израел. Тоа може да бидат уметници, кои сакаат да ви презентираат како ги создаваат своите дела, како живеат. Може да бидат и обични семејни луѓе кои сакаат да ја споделат својата семејна историја, традициите, нивната култура“, вели Шани.

Домашно базираните бизниси се особено важни и за иновациите, вели израелскиот економист Шани, посочувајќи дека Бил Гејтс (на фотосот) и Стив Џобс своите бизниси ги започнале во гаража, односно во подрум. Тоа им овозможува на претприемачите да се стекнат со основни вештини и почетен капитал, да придонесат за локалната економија.

Потребно е либерализирање на условите за бизнис во домашни услови

Пречка за развојот на овој вид иновативен туризам е вели, токму традиционалниот институционализиран туризам кој не сака конкуренција, па дури сака и да ги потисне овие нови форми на туризам.

„Одредена регулатива треба да постои, но решението е Владата, локалните власти да ги либерализираат условите за домашно базираниот туризам, комерцијалното гостопримство кое се нуди во домашни услови“, вели израелскиот професор и експерт за туризам и екотуризам.
      
Настанот е во рамки на 2023 Free Market Road Show® – европска иницијатива за промовирање на принципите на пазарната економија и претставува собир на истакнати лидери од бизнисот, научници и студенти, креатори на јавното мислење, експерти за политики, дипломати и други интересни групи кои дискутираат на актуелни општествени прашања. Оваа година иницијативата ќе посети 33 града, а Скопје е втората дестинација.

технологии / компании12 часа ago

Креативна вештачка интелигенција: Девет алатки што ќе ви ги сменат животот и работата

политика12 часа ago

Планот на Мишел за рушење на Фон дер Лајен

регион12 часа ago

Во Хрватска има неколку амбициозни проекти за развој на роботи

македонија12 часа ago

Двојна диплома на Универзитетот Католика од Милано и Универзитетот Американ Колеџ Скопје

економија12 часа ago

Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

македонија12 часа ago

Мукаетов од Алкалоид и Ниновски од Бреинстер споделија искуства со младите

економија12 часа ago

Анализа МАСИТ: Речиси 1,5 милијарди евра приходи оствариле ИКТ компаниите лани

банки12 часа ago

Безготовинските плаќања зголемени за 30%, значителен раст на токенизираните трансакции

македонија12 часа ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

економија12 часа ago

Специјален прилог: Топ 6 трендови во меѓународниот транспорт за 2024

коментари1 недела ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија1 недела ago

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

економија1 недела ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија1 недела ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

Фасхион1 недела ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

македонија3 дена ago

УНИБанка го поддржа одбележувањето на 100 годишниот јубилеј на Светската Шаховска Федерација

македонија4 дена ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

економија2 дена ago

ССК: Зелената транзиција на македонските компании е без алтернатива

банки12 часа ago

Пет небанкарски компании веќе добиле дозвола за давање платежни услуги во Македонија и прекугранично

македонија12 часа ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија