Connect with us

свет

Германците измерија: еве кои бензински модели трошат најмалку гориво

објавено

на

Германскиот автоклуб ADAC објави податоци за најштедливите модели на пазарот со бензински мотори.

Во време кога цените на горивата дивеат, штедливоста на автомобилите стана уште побитна карактеристика одошто досега. На многумина им е поважна и од богатата опрема или посилниот мотор. Германскиот автоклуб ADAC објави податоци за најштедливите модели на пазарот со бензински мотори. Предвид се земени само модели кај што е спроведено ригорозно и реално WLTP фабричко мерење на потрошувачката. Секако, треба да се знае и дека WLTP мерењата имаат извесни отстапувања, но дефинитивно се поблиску до практичната потрошувачка.

Победници според класите се следниве:

-Микро и мали автомобили: Toyota Yaris 1,5 Hybrid CVT (3,8 литри гориво на 100 км), Mazda 2 Hybrid Pure CVT којашто користи исти мотор како и Yaris (3,8 литри гориво), Renault Clio E-TECH Hybrid 145 Equilibre Automatik (4,2 литри гориво), Honda Jazz 1,5 i-MMD Comfort e-CVT (4,5 литри гориво), Suzuki Swift 1,2 Dualjet Hybrid Club (4,7 литри гориво), Toyota Aygo X 1,0 (4,8 литри гориво), Kia Picanto 1,0 Edition 7 (4,8 литри гориво), Suzuki Ignis 1,2 Dualjet Hybrid Club (4,9 литри гориво), Ford Fiesta 1,0 EcoBoost Hybrid Cool (5,0 литри гориво) и Škoda Fabia 1,0 MPI Easy (5,0 литри гориво).

-Компактна класа: Kia Niro 1,6 GDI Hybrid DCT6 (3,4 литри гориво), Toyota Corolla 1,8 Hybrid (4,5 литри гориво), Suzuki Swace 1,8 Hybrid Comfort+ CVT (4,6 литри гориво), Renault Arkana E-TECH Hybrid 145 Intens Automatik (4,6 литри гориво), Toyota C-HR 1,8 Hybrid Flow (4,9 литри гориво), Audi A3 Limousine 30 TFSI S tronic (4,9 литри гориво), Mazda 3 Fastback e-SKYACTIV-X 2,0 M Hybrid (5,0 литри гориво), Ford Focus 1.0 EcoBoost Hybrid Cool & Connect (5,1 литри гориво), Škoda Scala 1,0 TSI Cool Plus (5,1 литри гориво), VW Golf 1, 0 eTSI Life DSG (5,2 литри гориво), Kia Ceed 1,0 T-GDI Edition 7 (5,2 литри гориво) и  Hyundai IONIQ Hybrid (5,2 литри гориво).

-Средна класа: Škoda Octavia 1,0 TSI e-TEC Ambition DSG (5,0 литри гориво), Toyota RAV4 2,5 Hybrid (5,6 литри гориво), Lexus NX 350h Automatik (5,6 литри гориво), Peugeot 508 1,2 PureTech 130 Active Pack EAT8 (5,8 литри гориво), Citroen C5 X PureTech 130 Stop&Start Feel Pack EAT8 (6,0 литри гориво), Audi A4 35 TFSI (6,0 литри гориво), Audi A5 Coupé 35 TFSI (6,0 литри гориво), Volvo V60 B3 Essential DKG (6,2 литри гориво), Mercedes-Benz C 180 9G-TRONIC (6,2 литри гориво), VW Passat Variant 1,5 TSI OPF Conceptline (6,3 литри гориво), BMW 318i Steptronic (6,3 литри гориво), Peugeot 5008 1,2 PureTech 130 Active Pack (6,3 литри гориво), BMW 420i Coupé Steptronic (6,3 литри гориво) i Ford S-MAX 2,5 Hybrid Trend CVT(6,3 литри гориво).

-Виша и висока класа: Lexus ES 300h Business Edition Automatik (5,2 литри гориво), Škoda Superb 1,5 TSI Active (5,9 литри гориво), BMW 520i Steptronic (6,1 литри гориво), Toyota Highlander 2.5 Hybrid Business Edition (6,6 литри гориво), BMW 630i Gran Turismo Steptronic (6,8 литри гориво)

свет21 час ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија23 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија23 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.