Connect with us

свет

Германците измерија: еве кои бензински модели трошат најмалку гориво

објавено

на

Германскиот автоклуб ADAC објави податоци за најштедливите модели на пазарот со бензински мотори.

Во време кога цените на горивата дивеат, штедливоста на автомобилите стана уште побитна карактеристика одошто досега. На многумина им е поважна и од богатата опрема или посилниот мотор. Германскиот автоклуб ADAC објави податоци за најштедливите модели на пазарот со бензински мотори. Предвид се земени само модели кај што е спроведено ригорозно и реално WLTP фабричко мерење на потрошувачката. Секако, треба да се знае и дека WLTP мерењата имаат извесни отстапувања, но дефинитивно се поблиску до практичната потрошувачка.

Победници според класите се следниве:

-Микро и мали автомобили: Toyota Yaris 1,5 Hybrid CVT (3,8 литри гориво на 100 км), Mazda 2 Hybrid Pure CVT којашто користи исти мотор како и Yaris (3,8 литри гориво), Renault Clio E-TECH Hybrid 145 Equilibre Automatik (4,2 литри гориво), Honda Jazz 1,5 i-MMD Comfort e-CVT (4,5 литри гориво), Suzuki Swift 1,2 Dualjet Hybrid Club (4,7 литри гориво), Toyota Aygo X 1,0 (4,8 литри гориво), Kia Picanto 1,0 Edition 7 (4,8 литри гориво), Suzuki Ignis 1,2 Dualjet Hybrid Club (4,9 литри гориво), Ford Fiesta 1,0 EcoBoost Hybrid Cool (5,0 литри гориво) и Škoda Fabia 1,0 MPI Easy (5,0 литри гориво).

-Компактна класа: Kia Niro 1,6 GDI Hybrid DCT6 (3,4 литри гориво), Toyota Corolla 1,8 Hybrid (4,5 литри гориво), Suzuki Swace 1,8 Hybrid Comfort+ CVT (4,6 литри гориво), Renault Arkana E-TECH Hybrid 145 Intens Automatik (4,6 литри гориво), Toyota C-HR 1,8 Hybrid Flow (4,9 литри гориво), Audi A3 Limousine 30 TFSI S tronic (4,9 литри гориво), Mazda 3 Fastback e-SKYACTIV-X 2,0 M Hybrid (5,0 литри гориво), Ford Focus 1.0 EcoBoost Hybrid Cool & Connect (5,1 литри гориво), Škoda Scala 1,0 TSI Cool Plus (5,1 литри гориво), VW Golf 1, 0 eTSI Life DSG (5,2 литри гориво), Kia Ceed 1,0 T-GDI Edition 7 (5,2 литри гориво) и  Hyundai IONIQ Hybrid (5,2 литри гориво).

-Средна класа: Škoda Octavia 1,0 TSI e-TEC Ambition DSG (5,0 литри гориво), Toyota RAV4 2,5 Hybrid (5,6 литри гориво), Lexus NX 350h Automatik (5,6 литри гориво), Peugeot 508 1,2 PureTech 130 Active Pack EAT8 (5,8 литри гориво), Citroen C5 X PureTech 130 Stop&Start Feel Pack EAT8 (6,0 литри гориво), Audi A4 35 TFSI (6,0 литри гориво), Audi A5 Coupé 35 TFSI (6,0 литри гориво), Volvo V60 B3 Essential DKG (6,2 литри гориво), Mercedes-Benz C 180 9G-TRONIC (6,2 литри гориво), VW Passat Variant 1,5 TSI OPF Conceptline (6,3 литри гориво), BMW 318i Steptronic (6,3 литри гориво), Peugeot 5008 1,2 PureTech 130 Active Pack (6,3 литри гориво), BMW 420i Coupé Steptronic (6,3 литри гориво) i Ford S-MAX 2,5 Hybrid Trend CVT(6,3 литри гориво).

-Виша и висока класа: Lexus ES 300h Business Edition Automatik (5,2 литри гориво), Škoda Superb 1,5 TSI Active (5,9 литри гориво), BMW 520i Steptronic (6,1 литри гориво), Toyota Highlander 2.5 Hybrid Business Edition (6,6 литри гориво), BMW 630i Gran Turismo Steptronic (6,8 литри гориво)

банки6 часа ago

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

регион14 часа ago

Хрватска ИТ компанија е меѓу трите најдобри во Европа што излегле на берза лани

економија16 часа ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија2 дена ago

Ковачевски: Нема да се воведе прогресивно оданочување

регион2 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

македонија3 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија3 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар

македонија4 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет4 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија4 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

економија5 дена ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

банки5 дена ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија4 дена ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

македонија5 дена ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

регион2 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

свет4 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

македонија4 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

економија4 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

македонија3 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија3 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар