Connect with us

свет

Глобалното затоплување чести: прва „педесетка“ за Делхи

објавено

на

Температурите во Делхи достигнаа рекордно високо ниво од 52,5 степени Целзиусови деновиве, а властите предупредија на недостиг на вода во главниот град на Индија.

Индискиот метеоролошки оддел (ИМД), кој извести за „услови со тешки топлотни бранови“, ја забележа температурата во предградието Мунгешпур во средата попладне, со што за прв пат во градот беше надмината точката од 50 степени Целзиусови.

Температурата беше повеќе од девет степени повисока од очекуваното, соопшти ИМД и дојде на вториот ден на рекордно горештини. Во вторникот во Мунгешпур и Нарела беше забележана максимална температура од 49,9 степени Целзиусови, соборувајќи го рекордот од 2002 година од 49,2 степени Целзиусови.

ИМД предупреди на влијанието на топлината врз здравјето, особено на децата, постарите лица и оние со хронични заболувања. Предупредувањето предупредува дека постои „многу голема веројатност за развој на топлотна болест и топлотен удар во сите возрасти“, со „потребна екстремна грижа за ранливите луѓе“.

На Индија не ѝ е непозната зголемената летна температура. Годините на научни истражувања покажаа дека климатската криза предизвикува топлотните бранови да станат подолги, почести и поинтензивни.

банки2 дена ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија5 дена ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години

банки5 дена ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

македонија5 дена ago

Донаторскиот кружок на КОНЕКТ по 5-ти пат покажа филантропија на дело: Собрани еден милион денари здружени донации за влијателни иницијативи

банки6 дена ago

ПроКредит е единствена банка во Македонија оценувана од Fitch Ratings

банки7 дена ago

Нова зелена бизнис кредитна линија на ПроКредит Банка и ЕБОР со поврат на средства до 10% за инвестиции во одржливи решенија

македонија1 недела ago

Приближувајќи се кон првата декада со бројни успеси – 8 години ги зајакнуваме носечките столбови на уникатното хотелско угостителство во Скопје Мериот Хотел

менаџмент / маркетинг2 недели ago

Како да се водат состаноци: не мора да се долги, мачни и здодевни, може и поинаку

регион2 недели ago

Во Хрватска платите растат двојно побрзо одошто просекот на ЕУ: работодавците бараат покачувањата да се врзат со продуктивноста

свет2 недели ago

Како турнејата на Тејлор Свифт може да ја поправи економската слика на Европската унија

македонија1 недела ago

Приближувајќи се кон првата декада со бројни успеси – 8 години ги зајакнуваме носечките столбови на уникатното хотелско угостителство во Скопје Мериот Хотел

банки7 дена ago

Нова зелена бизнис кредитна линија на ПроКредит Банка и ЕБОР со поврат на средства до 10% за инвестиции во одржливи решенија

македонија5 дена ago

Донаторскиот кружок на КОНЕКТ по 5-ти пат покажа филантропија на дело: Собрани еден милион денари здружени донации за влијателни иницијативи

банки6 дена ago

ПроКредит е единствена банка во Македонија оценувана од Fitch Ratings

банки5 дена ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

банки2 дена ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија5 дена ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години