Connect with us

свет

Г7 земјите се договорија: ќе има плафон на цената на руската нафта

објавено

на

ruska nafta

Плафонот на цената на нафтата сè уште не е поставен, но треба да стане појасно во наредните недели, изјавија повеќе извори за Ројтерс.

Земјите од Г7 (најмоќните економии во светот) и Австралија се договорија да одредат фиксна цена за руската нафта, пренесува Ројтерс повикувајќи се на свои извори. Претставниците на САД и Г7 во последните недели водеа интензивни разговори за планот за ограничување на цената на руската нафта, кој треба да стапи на сила на 5 декември.

Г-7 на тој начин сака да обезбеди санкциите на ЕУ и САД, кои имаат за цел да ја ограничат Москва да го финансира нападот врз Украина, да не го „задушат“ глобалниот пазар на нафта.

Плафонот на цената на нафтата сè уште не е поставен, но треба да стане појасно во наредните недели, изјавија повеќе извори за Ројтерс. Партнерите од Г7 се согласија редовно да ја разгледуваат фиксната цена и да ја ревидираат по потреба, рече изворот, без да открие повеќе детали.

Коалицијата сметаше дека флуктуирачката цена на нафтата поставена под нивото на меѓународниот Брент бенчмарк би му овозможила на рускиот претседател Владимир Путин да го манипулира механизмот преку намалување на понудата, велат изворите за Ројтерс. Путин би профитирал од системот на флуктуирачки цени затоа што цената на нафтата од неговата земја исто така би пораснала доколку Брент скокне како последица на намалените испораки од Русија, еден од најголемите светски производители на нафта. Маната на овој договорен систем на фиксирана цена е што ќе бара повеќе состаноци на Г7 групата и повеќе бирократија за да се ревидира цената на редовно ниво.

Американската министерка за финансии Џенет Јелен и други официјални претставници на Г7 тврдат дека ограничувањето на цените, кое треба да започне на 5 декември за суровата нафта и на 5 февруари за нафтените деривати, ќе го загрозат  финансирањето на Русија без да се  намали понудата за потрошувачите. Русија соопшти дека ќе одбие да испорачува нафта до земјите кои поставуваат ограничувања на цените.

економија5 часа ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија5 дена ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија6 дена ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија6 дена ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија6 дена ago

Зелена иднина за секое дете

економија6 дена ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%