Connect with us

економија

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

Берзански движења

објавено

на

Повеќе или помалку поскапеа повеќето артикли од енергетскиот сектор, но не и гасот, додека цените на благородните и индустриските метали беа неутрални на неделно ниво. Порасна цената на т.н.  soft суровини (какао, шеќер, кафе, соја…) а на житата и маслодајните култури повторно паднаа на седмичното ниво. Со ова се продолжува нестабилноста на пазарите која е присутна во последниот месец, што е одраз на нестабилноста и неизвесноста во која моментално се наоѓа глобалната економија. Ситуацијата на берзите е всушност сосема спротивна од онаа на финансиските пазари, каде поединечните индекси како што е S&P 500 достигнуваат историски рекордни нивоа (над пет илјади поени за прв пат во историјата).

Кога цената на нафтата, како најважна берзанска стока, расте на неделно ниво, тогаш генерално треба да констатираме дека цените на суровините пораснале на неделно ниво. Повеќе или помалку поскапеа повеќето артикли од енергетскиот сектор, но не и гасот, додека цените на благородните и индустриските метали беа неутрални на неделно ниво. Порасна цената на т.н.  soft суровини (какао, шеќер, кафе, соја…) а на житата и маслодајните култури повторно паднаа на седмичното ниво.

Со ова се продолжува нестабилноста на пазарите која е присутна во последниот месец, што е одраз на нестабилноста и неизвесноста во која моментално се наоѓа глобалната економија. Ситуацијата на берзите е всушност сосема спротивна од онаа на финансиските пазари, каде поединечните индекси како што е S&P 500 достигнуваат историски рекордни нивоа (над пет илјади поени за прв пат во историјата).

Индексите срушија рекорди, но дојде полоша вест за инфлацијата од очекуваното

Меѓутоа, во вторникот откако во САД се објавија резултатите за инфлацијата која забавила на 3,1% во јануари, но послабо од очекуваното, берзанските индекси на Волстрит веднаш реагираа со пад, па така, до моментот на затворање на овој текст S&P 500 имаше загубено 1,4% од вредноста, додека Nasdaq 1,7%. Dow Jones индексот падна за 1,3%, најголем дневен пад од март 2023 наваму.

Инаку, на девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути благо падна. Индексот на доларот, DYI, се уште е над 104 поени. Американската валута ослабе  во однос на европската, па цената на еврото достигна ниво од 1,0790 долари. Во четвртокот, 15 февруари, требаше да излезе годишниот биланс на понудата и побарувачката на Форумот на USDA за претстојната земјоделска година 2024/2025. Овој сет на податоци дава увид во тоа колку пченка, соја и пченица ќе садат американските земјоделци оваа година.

Во агро светот, ова е доста важен извештај кој често може да ги насочи пазарите во месеците што следат. Покрај горенаведеното, трговците дел од својот фокус ќе го фокусираат на времето во Јужна Америка, слабата побарувачка во САД, закрепнувањето на цените на суровата нафта и вжештените резултати на берзите. Очигледно е дека на пазарот се случува многу што може да има влијание врз движењето на фјучерсите на берзите.

Интересно е да се забележи дека Кина има потреба и има корист од намалувањето на каматните стапки на американската ФЕД што е можно поскоро. Можеби и ова е една од варијаблите што ги анализираат во САД, па не брзаат да ги намалат каматните стапки. Пазарот се надева дека Кина ќе настапи со свежи стимули по лунарната нова година. Дали Кина е премногу зависна од американската ФЕД за да го направи првиот чекор во намалувањето на стапките за да им овозможи да обезбедат повеќе стимул за нивната економија?

Или можеби не сакаат да го направат тоа за да не го ослабат јуанот. Ќе видиме во следните недели што ќе се случи. Дали ФЕД повторно греши, како што  погрешно ја сфати „минливата“ инфлација? Економските податоци велат дека не, но сепак е интересно прашање што треба да се постави.

Кратко траеше радоста од рушењето на рекордот на Волстрит откако S&P500 надмина 5,000 поени. Во вторникот откако во САД се објавија резултатите за инфлацијата која забавила на 3,1% во јануари, но послабо од очекуваното, берзанските индекси на Волстрит веднаш реагираа со пад, па така, до моментот на затворање на овој текст S&P 500 имаше загубено 1,4% од вредноста, додека Nasdaq 1,7%. Dow Jones индексот падна за 1,3%, најголем дневен пад од март 2023 наваму.

Нафтата ги надомести загубите

Тоа веќе и не вест, но геополитичките тензии продолжуваат да ескалираат и стануваат сѐ поголеми, а не помали, а тоа на крајот го нарушува енергетскиот комплекс. На светските берзи минатата недела цената на нафтата повторно порасна за повеќе од шест отсто бидејќи ситуацијата на Блискиот Исток не се смирува, па затоа и можноста за прекин на снабдувањето го поддржува растот на цените. На лондонскиот пазар цената на барелот на почетокот на новата недела повторно е над 81 долар за барел, додека на американскиот пазар цената на барелот во новата недела е над 76 долари/барел.

Така, цените повратија голем дел од загубите од претходната недела, кога потонаа за повеќе од седум отсто. Порастот на цените е последица на влошените изгледи за прекин на конфликтот во окупираниот палестински Појас Газа, откако Израел го отфрли предлогот за прекин на огнот на палестинскиот Хамас. И на втората фокусна точка нема мир. И покрај украинските напади и техничките проблеми, Русија во февруари извезува повеќе нафта од планираното со договорот на водечките производители.

ОПЕК и неговите сојузници, предводени од Русија, најавија намалување на производството во првиот квартал од оваа година за да ги поддржат цените. Поддршка за цените обезбедија и надежите на трговците за забрзување на растот на кинеската економија, најголемиот увозник на нафта во светот, по новите стимулативни монетарни и други мерки.

Сепак, тешко е да се очекува побрзо закрепнување на кинеската економија додека не се реши кризата на тамошниот пазар на недвижности. Значителниот пораст на цената на нафтата го спречува и забавувањето на растот на економијата на Америка и еврозоната, имајќи предвид дека тамошните централни банки веројатно ќе ги задржат повишените каматни стапки подолго одошто пазарот очекува, поради сè уште покачената инфлација.

Европските фјучерси за природен гас (TTf) паднаа на 26 евра/MWh, што е најниско од јули минатата година, откако минатата недела паднаа за 7,5 отсто. Потоплите прогнози, високите нивоа на залихи и зголемените залихи од Норвешка придонесоа за падот. Покрај тоа, како што се приближува крајот на зимата и грејната сезона во Европа, цените дополнително се намалуваат.

Во исто време, испораките на норвешки гас за Европа и Британија продолжија да растат по застојот во  постројката  Нихамна. Во меѓувреме, трговците внимателно ќе го следат гласањето во Претставничкиот дом на САД, што се очекува оваа недела, што може да го поништи замрзнувањето на администрацијата на Бајден за одобренијата за извоз на ЛНГ.

Европа ќе ги штити своите земјоделци со стоп за увозот од Украина

Продолжуваат протестите на земјоделците во Холандија, Полска и Шпанија. Полска воведе построга контрола на земјоделско-прехранбените производи кои влегуваат во Украина за да го заштити својот домашен пазар од неконтролиран прилив. Полските земјоделци се подготвуваат да ги блокираат сите гранични премини со Украина на еден месец и целосно да го блокираат протокот на украински производи во Полска. Со оглед на тоа што сите земјоделци од ЕУ сега штрајкуваат, поради бунтот од големи размери, европските власти почнаа да подготвуваат „итна суспензија“ на украинските земјоделски производи на европските пазари. Ќе видиме како ќе се одвива тоа.

Од почетокот на годината имаме 90 бродови, што е приближно 5,2 милиони тони земјоделски производи, кои треба да најдат други дестинации на пазари освен Азија. Како резултат на тоа, се зголемува притисокот за продажба на комплексот пченица, пченка и сончоглед од Црното Море на Медитеранот.

Во Европа пченицата падна под нивото од 210 евра/тон, а пченката под нивото од 180 евра/тон. Уште еден месец сценариото ќе биде вакво и може да се промени само во присуство на сензационален надворешен настан. Од средината на март ќе влеземе во т.н. „weather market“ на пролетна сеидба, што би можело да поттикне нестабилност. Случувањата на Црвеното Море мора секогаш да се следат, каде секое забавување на сообраќајот се претвора во поголема понуда на земјоделски производи од Црното Море кон Средоземното Море.

Цената на пченката е блиску до најниското ниво во последните три години. Ист е случајот и со цената на физичката стока која е под притисок на стоката од Црното Море. Европската пченица едноставно не е конкурентна на пченицата од Русија, која доминира на пазарот. Кога ќе ја погледнеме сојата, минатонеделниот придвижувач, со мало влијание од временските услови, беше нафтата. Поскапувањето на нафтата доведе до зголемување на цената на маслото од соја за повеќе од пет проценти.

Како резултат на тоа, цените на сојата се движат околу најниското ниво во последните три години, во услови на притисок од жетвата во Јужна Америка и зголемената побарувачка за производство на нафта поврзана со обновливите извори на енергија. Извозниците на сончогледово масло од Црното Море се принудени да ги приспособат своите трговски текови и да бараат нови извозни пазари откако побарувачката од големите азиски земји увозници пресуши поради високите залихи, државните празници, зголемената конкуренција од Јужна Америка и намалениот сообраќај во Црвеното Море.

Ова веќе и не е вест, но геополитичките тензии продолжуваат да ескалираат и стануваат сѐ поголеми, а не помали, а тоа на крајот го нарушува енергетскиот комплекс. На светските берзи минатата недела цената на нафтата повторно порасна за повеќе од шест отсто бидејќи ситуацијата на Блискиот Исток не се смирува, па затоа и можноста за прекин на снабдувањето го поддржува растот

Турбуленциите во Кина ги рушат цените на металите

Еден од најголемите увозници, Кина, пријави високи залихи на сончогледово масло, додека Индија го зголеми купувањето на сончогледово масло од Аргентина во обид да ги минимизира ризиците од прекини во снабдувањето поврзани со купувањето сончогледово масло од Црното Море.

Извозниците од Русија и Украина, двата најголеми производители и извозници во светот, се изложени на зголемен поморски ризик во Црното, а сега и во Црвеното Море. Трошоците на рутата што ги поврзува со главните дестинации пазари се зголемија и го направија сончогледовото масло од Црното Море неконкурентно во смисла на цените и комплицираната логистика, па се очекува ова зголемување на понудата да се прелее и на медитеранскиот пазар.

Пролетната сеидба во Украина за 2024 година се проценува на 12,75 милиони хектари, што е во согласност со минатата година. Што се однесува до извозот, извозот на жито од почетокот на кампањата е 24 милиони тони, за 11 отсто помалку од минатата сезона.

Фјучерсите за бакар во САД паднаа под 3,7 долари/фунта, што е најниско во последните три месеци и потонаа за повеќе од пет отсто од почетокот на месецот поради силниот американски долар и песимистичкото индустриско расположение во Кина. Постојаните макроекономски спротивставени ветрови во Кина, најголемиот светски потрошувач, продолжија да влијаат на изгледите за основните метали. Дефлацијата во земјата неочекувано се искачи на највисоко ниво во последните 14 години, додека официјалниот производствен PMI индекс укажа на четврта последователна контракција во јануари.

Развојот беше во согласност со постојаниот пад на премијата за бакар во Јангшан бидејќи фабриките се воздржуваа од купување на металот, додека залихите во главните складишта во Кина се зголемија за повеќе од 120 отсто од минатата година на речиси 70.000 тони. Дополнително, силните економски податоци од САД го подигнаа доларот што се користи за одредување на фјучерс цените на бакарот, притискајќи ја куповната моќ на клучните увозници и зголемувајќи ги референтните трошоци за задолжување кои се клучни за индустриската активност.

македонија14 часа ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија4 дена ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија4 дена ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки5 дена ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија6 дена ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју1 недела ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија1 недела ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“

економија2 недели ago

Почна проектот „Бизнис лидер“ – нова, иновативна платформа за вмрежување на најдобрите од македонскиот деловен свет

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модернизирана филијала во Кавадарци