Connect with us

свет

Денеска Путин ќе прогласи припојување на 15% украинска територија кон Русија

објавено

на

Четирите окупирани територии се со површина од 90. 000 квадрати километри што е околу 15 отсто од вкупната површина на Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска треба да биде домаќин на церемонија во Кремљ на која ќе потпише анексија на четирите региони во Украина (Донецк, Луганск, Запорожје и Херсон) откако во услови на војна беа спроведени т.н. референдуми со чии резултати проруските сили се пофалија дека народот гласал за присоединување кон Русија.

Од друга страна, пак, украинскиот претседател Володомир Зеленски порача дека Путин мора да биде запрен за Русија да ги избегне најтешките последици од војната.

Четирите окупирани територии се со површина од 90. 000 квадрати километри што е околу 15 отсто од вкупната површина на Украина.

Според неговиот портпарол Дмитриј Песков, Путин ќе ги потпише пристапните документи во Кремљ пред да го одржи својот говор.

Планиран е и поп концерт на Црвениот плоштад, каде е поставена бина, големи екрани и пораки дека украинските региони се всушност руски.

банки22 часа ago

Супер камати за супер брзите бизнис кредити од УНИБанка!

свет1 ден ago

Време е за купување на NUCOR!

свет1 недела ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

банки1 недела ago

Потрошувачки кредит на УНИБанка АД Скопје со одлична понуда за рефинансирање и бонус од 1.000 денари при онлајн аплицирање

македонија1 недела ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании2 недели ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг2 недели ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион2 недели ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју2 недели ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју2 недели ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи