Connect with us

свет

Денеска Путин ќе прогласи припојување на 15% украинска територија кон Русија

објавено

на

Четирите окупирани територии се со површина од 90. 000 квадрати километри што е околу 15 отсто од вкупната површина на Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска треба да биде домаќин на церемонија во Кремљ на која ќе потпише анексија на четирите региони во Украина (Донецк, Луганск, Запорожје и Херсон) откако во услови на војна беа спроведени т.н. референдуми со чии резултати проруските сили се пофалија дека народот гласал за присоединување кон Русија.

Од друга страна, пак, украинскиот претседател Володомир Зеленски порача дека Путин мора да биде запрен за Русија да ги избегне најтешките последици од војната.

Четирите окупирани територии се со површина од 90. 000 квадрати километри што е околу 15 отсто од вкупната површина на Украина.

Според неговиот портпарол Дмитриј Песков, Путин ќе ги потпише пристапните документи во Кремљ пред да го одржи својот говор.

Планиран е и поп концерт на Црвениот плоштад, каде е поставена бина, големи екрани и пораки дека украинските региони се всушност руски.

банки2 часа ago

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

регион9 часа ago

Хрватска ИТ компанија е меѓу трите најдобри во Европа што излегле на берза лани

економија12 часа ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија1 ден ago

Ковачевски: Нема да се воведе прогресивно оданочување

регион1 ден ago

Тендерски повик за EU4Green

македонија2 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија2 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар

македонија3 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет3 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија4 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

економија5 дена ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

банки5 дена ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија5 дена ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

македонија4 дена ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

регион1 ден ago

Тендерски повик за EU4Green

свет3 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

македонија3 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

економија4 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

македонија2 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија2 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар

Best CBD Oil for Pain


Best CBD Oil for Anxiety


CBD Gummies


Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil