Connect with us

македонија

Димитров вели дека добил поддршка од многу меѓународни пријатели да биде премиер

објавено

на

Овие пораки, како што вели вицепремиерот за европски прашања во заминување, од коалицијата не биле прифатени со објаснување дека бил нереален идеалист, премногу принципиелен и не се разбирал од меѓупартиски пазари. „За мене овие критики се комплименти“, рече Димитров.

Вицепремиерот за европски прашања во заминување, Никола Димитров, на денешната прес конференција откри и дека, наводно, добил поддршка од дел од меѓународната заедница да биде нов премиер по оставката на Зоран Заев.

„Некои од вас веќе знаат, и тоа не е тајна, после оставката на премиерот Заев, многу меѓународни пријатели се јавија со поддршка за јас да ја преземам Владата. Пораки што од коалицијата не беа прифатени со следново објаснување кажано на дел од вас новинарите: сум бил нереален идеалист, премногу принципиелен и не сум се разбирал од меѓупартиски пазари. За мене овие критики се комплименти и ако за овие политички особини нема место во оваа идна Влада, мора да им најдеме место во македонската политика и во македонското општество. Граѓаните кои тоа го бараат, граѓаните кои за тоа се бореа и се борат, заслужуваат да им се чуе гласот што сега повторно е потиснат од партиските вреви.“, рече Димитров.

На шпекулациите што се јавуваат деновиве околу можностите тој да формира партија, Димитров одговори дека нему „не му е важна формата, ни организацијата, ни функцијата, важни се принципите и заложбата за нив.“

„Нова партија? Што ќе ни е нова партија ако е поставена врз столбови врз коишто веќе се поставени постоечките партии? Сме се изнагледале низ годиниве и трети опции и нови партии потполно вклучени во истиот клиентелистички партиски апарат. Таква нова партија не ни треба. Тоа што ни треба е отворање на еден непријатен разговор за вистински промени на самиот систем. Јас ви ветувам дека ќе најдам начин тој разговор да го отворам и дека за тие промени ќе се борам и тој разговор нема да биде завршен додека сите барања од Револуцијата што требаше да донесе промени и дома, не само надвор, не бидат исполнети.“, рече Димитров.македонија1 ден ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

Фасхион4 дена ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

економија5 дена ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

економија6 дена ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

коментари6 дена ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија6 дена ago

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

економија1 недела ago

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

банки1 недела ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија2 недели ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

коментари6 дена ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

банки1 недела ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

економија1 недела ago

Мукаетов – панелист на конференцијата „Чувари на мудроста“ во организација на „Халк банка“

економија6 дена ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија6 дена ago

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

економија5 дена ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

македонија1 ден ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

Фасхион4 дена ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг