Connect with us

македонија

Димитров: Не се повлеков сам, имав сериозна битка во Владата околу блокадата од Бугарија

објавено

на

На новинарското прашање зошто сега и дали ова е реакција на револт оти не е поканет во новата влада, Димитров рече дека ако му било за функција тој добил многу привлечна понуда за амбасадор, не само во Вашингтон туку каде сака да бира, но тоа за него е обид да го тргнат од тука и замолчат.

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на денешната прес конференција  рече дека нема целосна доверба во министерот за надворешни работи Бујар Османи, истакнувајќи дека во неговите напори гледа мотив да се донесе решение за блокадата од Бугарија по секоја цена.

„Сметам дека тоа не е продуктивно и е опасно. Можеби и грешам, се надевам дека грешам, но моја граѓанска должност, како човек кој со години работи на оваа кауза е да бидам буден и да го следам процесот и јавно и гласно ќе алармирам кога ќе мислам дека работите одат во лош правец“, рече Димитров.

Димитров на својата последна прес конференција пред примопредавањето на функцијата на неговиот наследник Бојан Маричиќ, демантираше дека сам се повлекол од неа.

„Не си поднесов оставка затоа што чувствувам одговорност и сметам дека позициите што ги застапувам во процесот на преговори со Бугарија се исправни и важно е да се одржат.“, рече Димитров и додаде дека имал сериозна битка внатре во Владата, особено во последната година, во однос и на дефинирањето на националните позиции, нивната суштина, но и на стратегијата, односно текот на самите преговори.

„Таа битка не беше тајна, разликите беа евидентни и во јавните пораки. Во два наврати кога таа битка кулминираше, за што јавноста не знае, еднаш во Брисел, еднаш во Скопје, јасно кажав дека преку поставените граници нема да дозволам да се помине по каква било цена, а најмалку по цена на мојата позиција во Владата, давајќи до знаење дека со мене внатре за некои работи едноставно нема разговор.“

На новинарското прашање зошто сега и дали ова е реакција на револт оти не е поканет во новата влада, Димитров рече дека ако му било за функција тој добил многу привлечна понуда за амбасадор, не само во Вашингтон туку каде сака да бира, но тоа за него е обид да го тргнат од тука и замолчат.

„Заедно со фактот што за моите позиции немаше простор во оваа влада, не ме изненади понудата што ја добив. Тоа не само што ќе ме тргнеше од дома, туку и ќе ми го врзеше зборот  – знаете дека дипломатите додека се на должност немаат право да бидат гласни и јавно да се борат за своите ставови дома. Кога го одбив Вашингтон по пат добив и понуда – да бирам која сакам држава за амбасадор – сфатив дека очигледно нечиј влог за да си одам, а со тоа и да ослабат и гласовите кои се на линијата во преговорите за којашто јас се борам, е голем.“, рече Димитров.

економија36 минути ago

Расте животното осигурување поврзано со инвестициски фондови – регулаторот ги задолжи осигурителите за поквалитетно информирање на клиентите

свет50 минути ago

Европските берзи во зелено денеска, на Волстрит се очекува повторно раст на акциите

економија22 часа ago

Колку е златото се’ уште безбедно прибежиште во турбулентни времиња?

економија22 часа ago

ЕБОР и Шпаркасе банка Македонија со нова кредитна линија за мали и средни бизниси

македонија4 дена ago

Македонија ги доби првите проценувачи со европски сертификат

свет4 дена ago

Денеска Путин ќе прогласи припојување на 15% украинска територија кон Русија

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Промените не треба само да се преживеат – треба да се напредува со нив

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Рекоа за…ризикот

македонија4 дена ago

Зошто е потребно знаење и вештини за големи податоци и бизнис аналитика?

економија4 дена ago

Во новите, посиромашни членки на ЕУ храната повеќе поскапува одошто во старите, богати

македонија6 дена ago

Највисоки плати во ИТ бизнисот во Македонија имаат дизајнерите на игри – и до 230 илјади денари месечно

интервју4 дена ago

Орхан Муртезани, директор на МЕПСО: Нè очекува доста тешка зима на енергетски план, но правиме сè за граѓаните и фирмите полесно да ја поминат

македонија4 дена ago

Зошто е потребно знаење и вештини за големи податоци и бизнис аналитика?

економија4 дена ago

Светската економија пред рецесија, Европа особено загрозена

интервју4 дена ago

д-р Силвана Мојсовска и д-р Златко Ветеровски: Македонските  компании мора да се подготват за новата ЕУ регулатива околу увозот на јаглеродно – интензивни производи

економија4 дена ago

Во новите, посиромашни членки на ЕУ храната повеќе поскапува одошто во старите, богати

македонија5 дена ago

Ознаката за доверба поттикнува донации од бизниси и граѓани

економија4 дена ago

Конференција на Македонска берза: Како да се развива пазарот на капитал среде енергетски шокови и  можна рецесија

економија4 дена ago

Искусните програмери во Македонија заработуваат и преку 180.000 денари

економија6 дена ago

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“