Connect with us

регион

Директорите на Македонска, Бугарска и Загрепска берза ќе зборуваат за регионална соработка на 25.11.

објавено

на

Регионалниот проект SEE link  на 25.11. ќе организира тркалезна маса на тема „Регионална пазарна соработка, неискористени можности“.

Регионалниот проект SEE link  на 25.11. ќе организира тркалезна маса на тема „Регионална пазарна соработка, неискористени можности“. На темата ќе дебатираат директорот на Македонска берза Иван Штериев, директорката на Загрепска берза Ивана Гажиќ и директорот на Бугарската берза, Мању Моравенов.

„Со заеднички напори, берзите ќе ја подобрат видливоста на регионот и ќе работат здружено на постигнувањето цели и надминувањето препреки што ќе донесе напредок на пазарите на капитал во југоисточна Европа. “, велат од организаторот на настанот.

Две клучни теми на коишто ќе се дискутира на тркалезната маса се: Актуелните случувања на регионалните пазари; и Очекувања, потенцијали и бенефити од регионална соработка.

Тркалезната маса ќе се одвива онлајн, со почеток во 12ч., а сите заинтересирани може да се приклучат на Zoom линкот: https://us06web.zoom.us/j/86166581294

Линкот за регистрација е  https://lnkd.in/d4B6kqmn

SEE link е проект започнат од страна на Македонската, Бугарската и Загрепската берза со цел да се создаде регионална инфраструктура за тргување со хартии од вредност кои котираат на тие три пазари. Проектот е поддржан од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Идејата зад оваа прекугранична иницијатива е да се интегрираат регионалните пазари на капитал без спојување или корпоративна интеграција, користејќи само технологија која ќе им овозможи на берзите – учеснички да останат независни, но да се надополнуваат и да им овозможи на инвеститорите полесен и поефикасен пристап кон тие пазари преку локален брокер.

Со цел да му се даде на целиот проект формална рамка неопходна за успешна реализација, берзите во Бугарија, Македонија и Загреб во мај 2014 година ја основаа компанијата СЕЕ ЛИНК, со седиште во Македонија со трите берзи кои имаат еднаков дел од сопственоста.

На  1 април 2016 година, SEE Link започна да ги пресметува своите први два индекси на капитал, SEE LinX и SEE LinX EWI, во обид да ја подобри видливоста на регионалните пазари.

 Индексите беа составени од 10-те најактивно тргувани регионални компании котирани на трите берзи учеснички: 5 од Хрватска, 3 од Бугарија и 2 од Македонија. Индексот SEE LinX е пондериран индекс на пазарна капитализација приспособен за free-float  на секој конституент, додека SEE LinX EWI е подеднакво пондериран индекс со истите конституенти.

Индексите на SEE Link креираа поголема видливост за регионалните пазари на капитал, како и поголема транспарентност, овозможувајќи им на инвеститорите прецизно да ги следат движењата на цените на капиталот за полесно да донесат одлуки за инвестирање.

Белградската и Љубљанската берза се приклучија на платформата во декември 2016 година, зголемувајќи го бројот на пазари на пет. Во август 2017 година, Бања Лука и Сараевската берза се приклучија на SEE Link, зголемувајќи го вкупниот број на пазари на седум. Поврзувањето на секој пазар го прошири и составот на индексите на SEE Link кои во август 2017 година беа составени од 18 најактивно тргувани акционерски  друштва од седумте берзи учеснички.

економија2 часа ago

Diners Club Македонија добива ексклузивни франшизни права за 4 нови пазари

банки3 часа ago

3,5% каматна стапка – повеќе за Вас со депозитите од УНИБанка

свет6 часа ago

Спречен обид за државен удар во Германија, уапсени 25 десничарски ектремисти

економија6 часа ago

Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?

lifestyle1 ден ago

Кога времето го мери Omega, стрелките неизбежно креираат безвременска поезија

интервју1 ден ago

“Неопасен отпад што може безбедно да се преработи како суровина може да се увезува”, вели Анастас Маженковски од Царинската управа

економија1 ден ago

Алкалоид пушти во употреба нова инвестиција од 720 илјади евра

регион2 дена ago

Во Македонија во училишта, во Хрватска во судови и шопинг молови: бран од дојави за поставени бомби ја потресува јавноста

економија2 дена ago

Рекордни 193 милиони евра за земјоделството во 2023

економија2 дена ago

Специјална едиција „Најголеми и најуспешни компании“ на Капитал

економија1 недела ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

регион6 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

македонија1 недела ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

македонија1 недела ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

свет1 недела ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

банки1 недела ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија1 недела ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

македонија1 недела ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

економија5 дена ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија1 недела ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар