Connect with us

регион

Европа ќе ја обновува природата со закон, земјоделците бесни

објавено

на

Министрите за животна средина на Европската унија го одобрија законот за обновување на природата, попознат како Зелен план. Тој беше во мирување со месеци, но одлуката конечно беше донесена во понеделникот. Законот предизвика многу контроверзии. Некои го нарекуваат најважниот закон за заштита на животната средина во последните 20 години, затоа што австрискиот министер ризикуваше дури и да пропадне коалицијата, а земјоделците го обвинуваат законот за загрозување на земјоделството и безбедноста на храната.

Законот бара од земјите-членки на ЕУ да обноват најмалку 20 отсто од оштетените живеалишта на копно и во вода до 2030 година со цел да се обноват екосистемите. До 2040 година оваа бројка ќе биде 60 отсто, а до 2050 година дури 90 отсто. Мора да се зачуваат старите шуми во ЕУ, да се даде повеќе простор на реките, а мочуриштата повторно да се „навлажнуваат“. Најдоцна до 2030 година, треба да го смениме и трендот кон истребување на инсектите кои опрашуваат.

Иако екологистите, многу научници и компании го поддржаа законот, имаше силно противење, главно од здруженијата на земјоделци. Критичарите стравуваат дека трошоците ќе бидат преголеми за земјоделците и ќе влијаат на производството на храна во ЕУ.

македонија4 часа ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија4 дена ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија4 дена ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки5 дена ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија5 дена ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју1 недела ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија1 недела ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“

економија2 недели ago

Почна проектот „Бизнис лидер“ – нова, иновативна платформа за вмрежување на најдобрите од македонскиот деловен свет

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модернизирана филијала во Кавадарци

Best CBD Oil for Pain


Best CBD Oil for Anxiety


CBD Gummies


Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil