Connect with us

свет

Европските берзи во зелено денеска, на Волстрит се очекува повторно раст на акциите

објавено

на

Пан-европскиот индекс Stoxx 600 порасна за 2,3% до моментов, со  акциите на компаниите од туризмот и патувањата како предводници со преку 4% раст, додека истовремено сите сектори на неколкуте најголеми берзи во Европа влегоа во позитивна територија.

Европските берзи се во зелено утрово, продолжувајќи со позитивниот тренд којшто почна вчера, првиот ден од месец октомври.
Пан-европскиот индекс Stoxx 600 порасна за 2,3% до моментов, со  акциите на компаниите од туризмот и патувањата како предводници со преку 4% раст, додека истовремено сите сектори на неколкуте најголеми берзи во Европа влегоа во позитивна територија.

Ова следи откако вчера имаше закрепнување и на Волстрит, кога американските берзи го почнаа месецот со скок на акциите, по благото попуштање на цената на државните записи. Тоа е некаков позитивен сигнал за инвеститорите, коишто се фаќаа за глава и бегаа од акциите додека државните записи изминатиов период достигнаа нивоа незабележани речиси една деценија.

Вчера, понеделник, 03 октомври, беше најдобар ден за индексот Dow Jones од 24 јуни годинава наваму, a  за S&P500 најголем дневен раст од 27 јули досега.
Во моментов, фјучрсите на американските акции се исто така во позитива, што значи официјалното тргување што ќе почне за некој час, треба да донесе уште еден добар ден за пазарите. Азиско-пацифичките берзи ноќва по европско време исто така имаа позитивни резултати, возејќи се на вчерашниот позитивен тренд од Волстрит.

економија2 часа ago

Diners Club Македонија добива ексклузивни франшизни права за 4 нови пазари

банки4 часа ago

3,5% каматна стапка – повеќе за Вас со депозитите од УНИБанка

свет6 часа ago

Спречен обид за државен удар во Германија, уапсени 25 десничарски ектремисти

економија7 часа ago

Што научивме од овогодишната конференција за е-трговија?

lifestyle1 ден ago

Кога времето го мери Omega, стрелките неизбежно креираат безвременска поезија

интервју1 ден ago

“Неопасен отпад што може безбедно да се преработи како суровина може да се увезува”, вели Анастас Маженковски од Царинската управа

економија1 ден ago

Алкалоид пушти во употреба нова инвестиција од 720 илјади евра

регион2 дена ago

Во Македонија во училишта, во Хрватска во судови и шопинг молови: бран од дојави за поставени бомби ја потресува јавноста

економија2 дена ago

Рекордни 193 милиони евра за земјоделството во 2023

економија2 дена ago

Специјална едиција „Најголеми и најуспешни компании“ на Капитал

економија1 недела ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

регион6 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

македонија1 недела ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

македонија1 недела ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

свет1 недела ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

банки1 недела ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија1 недела ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

македонија1 недела ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

економија5 дена ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија1 недела ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар