Connect with us

свет

Европските берзи во зелено денеска, откако стивна стравот околу омикрон

објавено

на

И акциите на азиско – пацифичките берзи пораснаа денеска, закрепнувајќи од падовите минатата недела. Фјучрсите на американските акции утрово во примаркет тргувањето исто така навестуваат уште еден одличен ден, продолжувајќи го позитивниот тренд од вчера, понеделник.

Европските берзи се во зелено денеска, откако инвеститорите реагираа позитивно во врска со новиот развој на настаните околу омикрон варијантата на ковид вирусот.

Пан-европскиот индекс Stoxx600 додаде 1,9% претпладнево по почетокот на тргувањето, со пораст на технолошките акции за 3,9%, коишто беа предводници на порастот. Но, сите сектори и поголеми берзи во Европа го почнаа денот со цврста позитива.

Овој залет денеска следи по импулсот што се случи вчера, откако сите глобални пазари реагираа позитивно, по охрабрувачките вести во врска со сериозноста на омикрон варијантата.

Медицинскиот советник на Белата Куќа, Др. Антони Фаучи, во неделата изјави дека првичните податоци околу омикрон се „охрабрувачки“, иако остана претпазлив и рече дека се’ уште се потребни повеќе податоци за да се разбере целосно новата мутација на вирусот.

А акциите на азиско – пацифичките берзи пораснаа денеска, закрепнувајќи од падовите минатата недела. Фјучрсите на американските акции утрово во примаркет тргувањето исто така навестуваат уште еден одличен ден, продолжувајќи го позитивниот тренд од вчера, понеделник.

Во меѓувреме, инвеститорите исто така ја анализираат веројатноста американските Федерални резерви да ја прекинат лабавата монетарна политика предизвикана од пандемијата и да ги качат каматните стапки порано од очекуваното.

банки2 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет2 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет2 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании2 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион2 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија2 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

македонија2 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

економија2 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

економија2 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

свет2 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

економија2 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

свет2 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион2 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија2 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

свет2 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

економија2 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

технологии / компании2 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

менаџмент / маркетинг2 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

македонија2 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

банки5 дена ago

Управната зграда на УНИБанка во Скопје сама ќе произведува струја од фотоволтаична централа