Connect with us

свет

Европските берзи во зелено денеска, откако стивна стравот околу омикрон

објавено

на

И акциите на азиско – пацифичките берзи пораснаа денеска, закрепнувајќи од падовите минатата недела. Фјучрсите на американските акции утрово во примаркет тргувањето исто така навестуваат уште еден одличен ден, продолжувајќи го позитивниот тренд од вчера, понеделник.

Европските берзи се во зелено денеска, откако инвеститорите реагираа позитивно во врска со новиот развој на настаните околу омикрон варијантата на ковид вирусот.

Пан-европскиот индекс Stoxx600 додаде 1,9% претпладнево по почетокот на тргувањето, со пораст на технолошките акции за 3,9%, коишто беа предводници на порастот. Но, сите сектори и поголеми берзи во Европа го почнаа денот со цврста позитива.

Овој залет денеска следи по импулсот што се случи вчера, откако сите глобални пазари реагираа позитивно, по охрабрувачките вести во врска со сериозноста на омикрон варијантата.

Медицинскиот советник на Белата Куќа, Др. Антони Фаучи, во неделата изјави дека првичните податоци околу омикрон се „охрабрувачки“, иако остана претпазлив и рече дека се’ уште се потребни повеќе податоци за да се разбере целосно новата мутација на вирусот.

А акциите на азиско – пацифичките берзи пораснаа денеска, закрепнувајќи од падовите минатата недела. Фјучрсите на американските акции утрово во примаркет тргувањето исто така навестуваат уште еден одличен ден, продолжувајќи го позитивниот тренд од вчера, понеделник.

Во меѓувреме, инвеститорите исто така ја анализираат веројатноста американските Федерални резерви да ја прекинат лабавата монетарна политика предизвикана од пандемијата и да ги качат каматните стапки порано од очекуваното.

економија2 дена ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија2 дена ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании2 дена ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет2 дена ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион2 дена ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија2 дена ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија2 дена ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки6 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет5 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

македонија2 дена ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал