Connect with us

македонија

Експерти од Google ги посетија македонските канцеларии на CrazyLabs, една од најголемите светски компании за мобилни игри

објавено

на

Google e веќе 10 години верен партнер на CrazyLabs, кој пак од друга страна е најголемиот клиент на Google, кога станува збор за адвертајзинг во мобилните игри.

Светски познатата компанија CrazyLabs, која важи за една од топ 3-те најдобри компании за мобилни игри на светско ниво, повторно ги пречека партнерите од американската компанија Google.

Овој пат директно од седиштето на Google во Калифорнија, 15-тина врвни стручњаци од Google ги посетија македонските канцеларии на CrazyLabs во Скопје. Интересно е да се напомене дека Google e веќе 10 години верен партнер на CrazyLabs, кој пак од друга страна е најголемиот клиент на Google, кога станува збор за адвертајзинг во мобилните игри.

Главната цел на посетата на Google беше детално разгледување на сите взаемни процеси и продукти за кои во моментов има силна соработка помеѓу двете компании.

Посетата беше структуирана како повеќедневна хибридна работилница. Eксперти од двете компании дискутираа, презентираа и работеа главно на усовршување на постоечките процеси и продукти, како и детално планирање на идниот развој на нови иновативни технологии.

Една од клучните теми на дискусија беше ad monetization на мобилните игри, кои што

CrazyLabs ги нуди на светскиот пазар.

За оние на кои не им е познат терминот “ad monetization на мобилни игри”, најлесното објаснување би било – генерирање на паричен прилив од една мобилна игра, преку сервирање дигитален адвертајзинг во истата.

За оваа цел CrazyLabs користи продукти на Google, за полесен и попрецизен пристап до глобалниот дигитален адвертајзинг простор.

Задоволни сме од целосната посета, и посебно среќни што баш македонската канцеларија беше домаќин на оваа средба. Драго ни е што CrazyLabs е најголемиот партнер кој што Google го има денес во мобилната гејминг индустрија.

Се дискутираше на многу теми главно поврзани со продуктите кој ги користиме. Имавме и отворена дискусија за поддршката од Google што ни потребна за тоа што сакаме да го постигнеме следно. Како еден од лидерите во mobile gaming индустријата имаме големи планови за иднината.“– изјави Игор кој е VP ad monetization во CrazyLabs.

Ова е само почеток на многуте средби кои ги очекуваме во CrazyLabs Македонија. Благодарение на CrazyLabs отворена е вратата за Google да продолжи да ги ужива посетите во Македонија.

Доколку сакате да бидете дел од тимот кој е во топ-3 гејминг-компании во светот, погледнете ги нивните моментално отворени огласи на следниот линк: https://www.crazylabs.com/careers/skopje/

ПР текст

свет18 часа ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија20 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија20 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.