Connect with us

свет

Закерберг, шефот на Meta(Facebook) по отпуштањето на 11.000 луѓе: Знам, за се’ сум крив, ве молам простете ми

објавено

на

Вредноста на акцијата на Meta од почетокот на годинава е падната за 70%, но откако Закерберг ги најави плановите за рационализација на трошоците (читај: отпуштањата), кај инвеститорите се врати довербата и акцијата е порасната за преку 15% последниве 4 дена.

Марк Закерберг, директорот на Meta, компанијата под чијашто капа се социјалните медиуми Facebook, Instagram и WhatsApp, ја презеде одговорноста и им  се извини на вработените поради состојбата во којашто го довел бизнисот, предизвикувајќи масовни отпуштања.

„Сакам да преземам одговорност за овие одлуки и за тоа како стигнавме до овде. Знам дека ова е тешко за сите, и особено ми е жал за оние што се засегнати“, напиша Закерберг во своето обраќање до вработените вчера.

Да потсетиме, Meta вчера објави дека отпушта 13% од своите вработени, или повеќе од 11.000 луѓе.

„Денеска ја споделувам со вас една од најтешките промени што ги правиме во историјата на Мета. Решив да го намалиме нашиот тим за околу 13% и да пуштиме да си заминат повеќе од 11.000 наши талентирани вработени. Исто така, преземаме и повеќе дополнителни чекори со цел да станеме поефикасна компанија преку кратење на несуштинските трошоци и продолжување на периодот на стопирање на нови вработувања и во првиот квартал следната година.“, изјави Закерберг, инаку и ко-основач на Фејсбук, во своето писмо.  

Отпуштањата се случија во тежок период за Meta, којашто покажа лоши резултати во последниот квартал, предизвикувајќи и онака разнишаната вредност на акцијата, да потоне уште повеќе. Вредноста на акцијата на Meta од почетокот на годинава е падната за 70%, но откако Закерберг ги најави плановите за рационализација на трошоците (читај: отпуштањата), кај инвеститорите се врати довербата и акцијата е порасната за преку 15% последниве 4 дена.

Инвеститорите беа загрижени за растечките трошоци на Meta, којшто пораснале за 19% во третиот квартал, во однос на истиот период лани, на 22,1 милијарди долари. Вкупните продажби на компанијата паднале за 4%, на 27,7 милијарди долари, додека оперативниот приход се намалил за дури 46%, на 5,7 милијарди долари.

„Ова е тажен момент, и нема дилема околу тоа. До оние коишто ќе си заминат, би сакал да упатам благодарност уште еднаш за се’ што сторивте за компанијата“, вели Закерберг во писмото.

Тој објаснува и дека направил погрешна проценка околу растот на приходите на дигиталните платформи што Meta ги менаџира, поради што и всушност направил огромни инвестиции.

„За жал, работите не се одвиваа како што очекував. Не само што онлајн трговијата не се врати на претходните трендови, туку и макроекономското влошување и зголемената конкуренција предизвикаа нашите приходи да бидат многу помали одошто очекував. Тука погрешив, и преземам одговорност за тоа. “, вели Закерберг во писмото.

Инвеститорите, инаку, му забележуваат на Закерберг што премногу инвестира во метаверзумот (metaverse), којшто е дигитален свет во развој, каде што ќе може да пристапуваме преку посебни направи за виртуелна и засилена реалност (virtual reality and augmented reality headsets). Овие вложувања досега ја чинеа Мета околу 10 милијарди долари само во 2022 година, а компанијата предвидува дека трошоците значително ќе растат следниве години.

банки2 дена ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија5 дена ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години

банки5 дена ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

македонија5 дена ago

Донаторскиот кружок на КОНЕКТ по 5-ти пат покажа филантропија на дело: Собрани еден милион денари здружени донации за влијателни иницијативи

банки6 дена ago

ПроКредит е единствена банка во Македонија оценувана од Fitch Ratings

банки7 дена ago

Нова зелена бизнис кредитна линија на ПроКредит Банка и ЕБОР со поврат на средства до 10% за инвестиции во одржливи решенија

македонија1 недела ago

Приближувајќи се кон првата декада со бројни успеси – 8 години ги зајакнуваме носечките столбови на уникатното хотелско угостителство во Скопје Мериот Хотел

менаџмент / маркетинг2 недели ago

Како да се водат состаноци: не мора да се долги, мачни и здодевни, може и поинаку

регион2 недели ago

Во Хрватска платите растат двојно побрзо одошто просекот на ЕУ: работодавците бараат покачувањата да се врзат со продуктивноста

свет2 недели ago

Како турнејата на Тејлор Свифт може да ја поправи економската слика на Европската унија

македонија1 недела ago

Приближувајќи се кон првата декада со бројни успеси – 8 години ги зајакнуваме носечките столбови на уникатното хотелско угостителство во Скопје Мериот Хотел

банки7 дена ago

Нова зелена бизнис кредитна линија на ПроКредит Банка и ЕБОР со поврат на средства до 10% за инвестиции во одржливи решенија

македонија5 дена ago

Донаторскиот кружок на КОНЕКТ по 5-ти пат покажа филантропија на дело: Собрани еден милион денари здружени донации за влијателни иницијативи

банки6 дена ago

ПроКредит е единствена банка во Македонија оценувана од Fitch Ratings

банки5 дена ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

банки2 дена ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија5 дена ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години