Connect with us

свет

За богатите нема зима: Ламборгини го продал целото производство до 2024

објавено

на

На почетокот на август Ламборгини  објави дека го има најдоброто полугодие во својата историја, постигнувајќи рекордна продажба и профит. Оперативната маржа достигна 32 отсто, а оперативната добивка е 425 милиони евра од продадени 5.090 автомобили.

Италијанскиот производител на ултра – спортски автомобили Ламборгин (Lamborghini) веќе го продал целото производство до почетокот на 2024 година, изјави директорот на компанијата Штефан Винкелман за АФП.

Подружницата на Фолксваген има голема побарувачка и нарачки во следните 18 месеци, рече Винкелман. Богатите купувачи ги купуваат овие луксузни автомобили и покрај глобалните финансиски последици од руската инвазија на Украина.

„Се повеќе се купува Ламборгини. Луѓето имаат доверба во брендот, гледаат колку се убави автомобилите, како имаат високи перформанси“, потенцира Винкелман. Глобалната економија само треба да остане малку стабилна за да продолжи вака, додаде тој.

Долгото чекање на болидите се должи на недостигот на делови, особено на чиповите кои се потребни за новите електрични модели. Ламборгини  планира хибридна верзија на секој од своите модели до 2024 година, а првото целосно електрично Ламборгини во втората половина на деценијата.

„Тоа е многу за само две години, а ние работиме колку што можеме, најбрзо што можеме за да бидеме во тек со вестите и работите да се одвиваат на позитивен начин“, рече Винкелман.

Најдоброто полугодие во историјата

На почетокот на август Ламборгини  објави дека го има најдоброто полугодие во својата историја, постигнувајќи рекордна продажба и профит. Оперативната маржа достигна 32 отсто, а оперативната добивка е 425 милиони евра од продадени 5.090 автомобили.

Ферари (Ferrari) исто така постигна рекордни резултати во вториот квартал и ја зголеми годишната прогноза, а неговите нарачки се рекордни. На крајот на јули, најголемиот светски производител на луксузни стоки ЛВМХ (LVMH), исто така, објави дека постигнал скок во продажбата и профитот во првата половина од годината и покрај неизвесното економско опкружување.

свет21 час ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија23 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија23 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.