Connect with us

свет

Збогум на даночните раеви, данокот на добивка да биде минимум 15%

Историски договор на најразвиените седум земји (Г7)

објавено

на

Најразвиените земји во светот се договорија данокот на добивка за компаниите да биде најмалку 15% и да се плаќа таму каде што се остваруваат приходите. Со тоа практично намерата е да се укинат даночните раеви и да останат милијарди во државните каси на секоја од земјите.

Дигиталните гиганти како Гугл, Мајкрософт, Фејсбук и Амазон со години ги користат можностите на даночните раеви за да платат минимален данок од огромните профити. Со предлогот на Г7 земјите понатаму ќе треба да плаќаат најмалку 15% данок во земјите каде што ги остваруваат приходите.

Најразвиените земји во светот се договорија данокот на добивка за компаниите да биде најмалку 15% и да се плаќа таму каде што се остваруваат приходите. Со тоа практично намерата е да се укинат даночните раеви и да останат милијарди во државните каси на секоја од земјите.

Министрите за финансии на групата најразвиени земји од Г7 се пофалија дека постигнале „договор на векот“ на состанокот во Лондон претходниот викенд.

Тоа е дури формално скоро точно бидејќи, кратко по Првата светска војна, во Лигата на нации за последен пат беше постигнат договор компаниите да плаќаат даноци таму каде што се наоѓаат нивните физички седишта. Овој принцип е прифатен практично од сите земји и е предуслов на сите договори за меѓународна трговија до денес, пишува Дојче Веле.

И покрај појавата на дигитални гиганти како Амазон, Гугл или Епл, беше јасно дека таквиот принцип обезбедува бесконечен простор за машинерија. Бидејќи дури и со производствени погони каде што треба да биде јасно каде производот физички излегува од фабричката линија, постојат начини да се организира дистрибуција низ целиот ланец на компании, теоретски со седиште во земја со минимален данок.

Министрите за финансии на Г7 сега се согласија принципот „штаб“ да биде заменет со принципот „сообраќај“. Едноставно и многу фер: компаниите да  плаќаат даноци таму каде што остваруваат приходи, без разлика во каква форма.

Ова значи дека Гугл и Фејсбук ќе плаќаат данок на доход на Германија кога ќе собираат  податоци и продаваат реклами во оваа земја.

Овој договор никогаш немаше да биде постигнат ако Џенет Јелен, новиот американски министер за финансии, решително не се залагаше за тоа. Таа и американскиот претседател Џо Бајден првично бараа минимална даночна стапка од 21%, но тоа беше премногу за многумина.

Јелен рече дека ова ќе биде поттик земјите да се натпреваруваат на позитивна основа, а слични оценки дадоа и други претставници на земјите од Г7.

„Глобалниот минимален данок треба да помогне во просперитет на светската економија, со изедначување на условите за деловно работење и охрабрување на земјите да се натпреваруваат на позитивна основа, како што се образованието, истражувањето и инфраструктурата“, изјави Јелен.

Половина од меѓународните компании со седиште во Б.Британија не плаќаат ниту една фунта данок

Домаќинот, британскиот министер за финансии Риши Сунак, беше најодлучен, но сигурно му помогна пресметката на Универзитетот во Оксфорд: некаде околу половина од меѓународните компании со седиште во Велика Британија како една од земјите на Г7, не плаќаат ни една фунта даноци.

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц исто така потврди дека седумте најважни индустриски земји ја поддржаа оваа одлука и рече дека тоа е добра вест за даночната правда и солидарност, но лоша вест за даночните раеви ширум светот.

„Компаниите веќе нема да можат да ги избегнуваат своите даночни обврски со објавување на нивниот профит во земјите со најниска даночна стапка. Стабилните даночни приходи се важни за да се осигури дека државите можат да ги извршуваат своите должности, што ќе биде уште попотребно по пандемијата„ Ковид 19″, нагласи Шолц.

По повод договорот, францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мер, рече дека тоа е само почетна точка и дека неговата земја ќе се бори во наредните месеци да ја задржи таа минимална стапка на данок на добивка што е можно повисока.

На прв поглед, се чини дека поради американските интернет гиганти, Вашингтон треба да биде последниот што се залага за ваков принцип на данок, но тие исто така имаат свои пресметки: бидејќи тоа ќе значи дека германскиот БМВ ќе плаќа даноци во Америка кога ќе го продава неговиот автомобил таму.

Покрај тоа, Италија и Франција веќе ги воведоа своите „интернет даноци“ пред американските компании, кои ќе мора да се укинат кога ќе се променат правилата на игра.

Некои финансиски експерти сметаат дека преговорите требало да се водат поупорно кон договарање повисока стапка на корпоративен данок и од 20%.

„Тоа значи дека придобивката ќе биде многу помала отколку што можеше да биде. Богатите земји воспоставуваат правила за сите други тука. Треба да го примениме тоа во Обединетите нации и да склучиме договор што одговара на сите, не само на земјите од Г7 кои гледаат во својата каса“, коментираат експертите.

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц е само воодушевен од оваа „даночна револуција“, како што тој ја нарекува. Тој нема дилема дека германската каса ќе биде уште пополна: според министрите, ова е најмалку 50 милијарди долари годишно што меѓународните корпорации досега ги влечеа во некои даночни раеви и  беа само изговор да не плаќаат даноци таму каде што заработиле пари.

Но, иако во Лондон беше постигнат принципиелен договор меѓу земјите од Г7,  сè уште има простор за детали. Секако е огромен чекор кога вакво нешто ќе усвојат САД, Германија, Франција, Велика Британија, Јапонија, Италија и Канада – Шпанија е исто така редовен гостин на овие состаноци.

Шансите се добри предлогот да стане реалност

Овој договор никогаш немаше да биде постигнат ако Џенет Јелен, новиот американски министер за финансии, решително не се залагаше за тоа. Таа и американскиот претседател Џо Бајден првично бараа минимална даночна стапка од 21%, но тоа беше премногу за многумина. Јелен рече дека ова ќе биде поттик земјите да се натпреваруваат на позитивна основа, а слични оценки дадоа и други претставници на земјите од Г7.

Но, глобалниот данок ќе стане реалност само ако принципот биде прифатен од сите земји на Г20 откако овој предлог ќе се разгледа.

Според познавачите, шансите се добри.  Италија е домаќин на состанокот оваа есен на проширената група на најразвиени земји, на која доаѓаат и Кина, Индија, Бразил, Австралија или Јужна Африка. Заедно, тие сочинуваат две третини од населението на нашата планета и околу 90% од економскиот потенцијал. Ако се согласат, тогаш навистина ќе биде така – можеби не веднаш, но во догледно време.

Дури и кога станува збор за Кина, постојат добри изгледи за согласност: таа е голем извозник, но на овој начин ќе може да смета на приходите од прометот на својот голем и сè побогат пазар.

Сепак, има и противници на таквиот принцип меѓу членките на Европската унија: најгласно е, се разбира, Ирска, а ниту Холандија или Луксембург не се воодушевени – членките кои привлекоа меѓународни корпорации да ги отворат своите седишта за Европа токму со „пријателски“ даночни стапки.

Ирскиот министер за финансии Паскал Донахју рече дека секој конечен договор за реформа на глобалните правила за данок на добивка мора да ги задоволи потребите и на малите и на големите земји.

„Во интерес на сите е да се постигне одржлив, амбициозен и еднаков договор за меѓународната даночна архитектура“, рече Донахју, пренесе Ројтерс.

Министерот за финансии на Ирска, земја со даночна стапка од 12,5%, во коментар за одлуката на најбогатите земји во светот за поддршка на стапка на данок на добивка од најмалку 15%, рече дека очекува поширока дискусија за ова во ОЕЦД.

„Очекувам да се приклучам на дискусиите во ОЕЦД. На маса има 139 земји и секој договор ќе треба да ги задоволи потребите на малите и големите земји, развиени и неразвиени“, нагласи Донахју.

Многумина ја сметаат Ирска за даночен рај, поради нејзината даночна и економска политика.

На пример, „Епл“, чие седиште е во Ирска, беше предмет на истрага на американскиот Сенат. Европската комисија еднаш побара компанијата да плати 13 милијарди евра, бидејќи со години не плаќала данок по основ на поволностите што ги давале ирските власти.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

економија2 дена ago

Поддршка за големите извозници: гаранција од Гарантен фонд до 50% од износот на кредитот за извоз преку Развојна банка

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

македонија4 дена ago

Македонија 60-та во свет од 110 држави рангирани според дигитален квалитет на животот

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

политика6 дена ago

Брима – Галуп: Ако денеска се одржат локалните избори, СДСМ би освоил 19,8%, а ВМРО-ДПМНЕ 17,7% од гласовите

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

start up6 дена ago

Соработка за развој на стартап заедницата: партнерство на Македонски Телеком и Стартап Македонија

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка