Connect with us

македонија

Здружението СЕЕМТ ви нуди влез во светот на техничката анализа

Како да научите да го разбирате движењето на финансиските пазари

објавено

на

Здружението на финансиски техничари на југоисточна Европа – СЕЕМТ(South and Eastern Europe Market Technicians) коешто се формираше во Скопје минатата година ви нуди влез во светот на техничката анализа, односно подготовка за полагањето за стекнување на сертификатот CFTe.

Интересот за техничка анализа на глобално ниво  е во постојан пораст, а квалификацијата сертифициран финансиски техничар (CFTe) е меѓународно призната од работодавците, кои се повеќе запознаени со предметот и бараат одредено ниво на експертиза од нивните кандидати за работа. CFTe  развива сеопфатно знаење за техничката анализа и директно влијае на работата на портфолио менаџерите, менаџерите на хеџ фондовите, инвестициските советници, инвестициските аналитичари, раководителите на компаниите за истражување и инвестициски службеници.

Ознаката CFTe  – Сертифициран финансиски техничар е комплетен професионален курс со две нивоа: Ниво I и Ниво II. Ознаката CFTe го означува највисокото образование во рамките на дисциплината и е истакната ознака за практичарите на техничка анализа ширум светот. Техничката анализа обезбедува алатки како успешно да се движите низ јазот помеѓу вистинската вредност и пазарната цена низ сите класи на средства преку дисциплиниран, систематски пристап кон однесувањето на пазарот и законот за понуда и побарувачка.  Поседувањето на CFTe, исто така, покажува длабоко познавање и владеење за инвестицискиот ризик во управувањето со портфолија.

Подготовки за полагање и стекнување на сертификатот CFTe

Здружението на финансиски техничари на југоисточна Европа – СЕЕМТ(South and Eastern Europe Market Technicians) коешто се формираше во Скопје минатата година ви нуди влез во светот на техничката анализа, односно подготовка за полагањето за стекнување на сертификатот CFTe.

Снежана Поповска, претседателка на СЕЕМТ.

„Без разлика дали ова е вашиот прв вовед во техничка анализа, сакате да го освежите вашето постоечко знаење или можеби сте биле разочарани од минатото образовно искуство, нашиот Home study Course за подготовка на CFTe ќе ве нурне во одлична содржина, студии на случај, искуство во индустријата, и длабинско знаење кое тешко ќе се најде на друго место. Курсот иако е базиран на веб-локација, тој може целосно да се преземе и може да се користи онлајн или офлајн од компјутер, Mac, iPad или Android уреди.“, вели Снежана Поповска, претседателка на СЕЕМТ.

Курсот ги опфаќа наставните програми за испитите  CFTe 1 и 2, нуди 15 предметни наставни единици напишани специјално за него од водечки пазарни техничари. Секоја единица вклучува вежби за само-тестирање на напредокот. Дополнително, курсот нуди модул за подготовка за испитот и збир на трудови од  2-от дел на испит, како и додаток кој содржи совети за пишување извештај за техничка анализа.

Здружението СЕЕМТ – South and Eastern Europe Market Technicians,  е непрофитна организација која е посветена на промоција и разбирање на техничката анализа како исклучително важна инвестициска алатка.

Целта на Здружението е да го унапреди проучувањето и практичната примена на техничка анализа и да го поддржи професионалниот развој на нашите членови во регионот преку обезбедување на многу уникатни содржини во добро организирана структура.

Приклучување на глобалната мрежа на технички аналитичари

СЕЕМТ е членка на  Меѓународната федерација на технички аналитичари (IFTA). Меѓународната федерација на технички аналитичари е основана во 1986 година и е глобална организација на здруженија за техничка анализа на финансиските пазари.  

„Со изборот да научите со СЕЕМТ, вие се приклучувате на глобалната мрежа на технички аналитичари и го правите првиот чекор во промената на вашата иднина на подобро.

Нема предуслови за приклучување кон СЕЕМТ. Секој што има интерес за техничка анализа е добредојден да се придружи! Нашето членство е разновидно. Го опфаќа целиот спектар од студенти до пензионирани членови и од професионалци до инвеститори на мало.

Нашата примарна цел е да ја поттикнеме помладата генерација да го разгледа тргувањето како остварлива авенија за вработување и генерирање приход. Нашата иницијатива е насочена кон обезбедување сеопфатна поддршка за поединци во различни фази од нивното трговско патување.  “, објаснува Поповска.

Доколку сакате да дознаете повеќе за СЕЕМТ и да им се придружите, посетете ја нивната  веб-страница: <https://seemt.org/join/>.

технологии / компании1 ден ago

Креативна вештачка интелигенција: Девет алатки што ќе ви ги сменат животот и работата

политика1 ден ago

Планот на Мишел за рушење на Фон дер Лајен

регион1 ден ago

Во Хрватска има неколку амбициозни проекти за развој на роботи

македонија1 ден ago

Двојна диплома на Универзитетот Католика од Милано и Универзитетот Американ Колеџ Скопје

економија1 ден ago

Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

македонија1 ден ago

Мукаетов од Алкалоид и Ниновски од Бреинстер споделија искуства со младите

економија1 ден ago

Анализа МАСИТ: Речиси 1,5 милијарди евра приходи оствариле ИКТ компаниите лани

банки1 ден ago

Безготовинските плаќања зголемени за 30%, значителен раст на токенизираните трансакции

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

економија1 ден ago

Специјален прилог: Топ 6 трендови во меѓународниот транспорт за 2024

коментари1 недела ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија1 недела ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија1 недела ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

Фасхион1 недела ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

македонија4 дена ago

УНИБанка го поддржа одбележувањето на 100 годишниот јубилеј на Светската Шаховска Федерација

македонија5 дена ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

економија3 дена ago

ССК: Зелената транзиција на македонските компании е без алтернатива

банки1 ден ago

Пет небанкарски компании веќе добиле дозвола за давање платежни услуги во Македонија и прекугранично

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

регион1 ден ago

Европа ќе ја обновува природата со закон, земјоделците бесни