Connect with us

свет

Земјата се вари

објавено

на

Според европските научници, оваа година ќе биде најтопла во последните 125.000 години. Со оглед на температурниот рекорд во октомври, ова е „прилично сигурно“, велат од Службата за климатски промени Коперник на ЕУ (CКП). „Ако ги комбинираме нашите податоци со оние на Меѓудржавната група за климатски промени, можеме да кажеме дека  ова е најтоплата година  во последните 125.000 години“, изјави заменик-директорката на Службата за климатски промени Коперник на ЕУ, Саманта Бурџес. Меѓувладиниот панел за климатски промени користи мерења од извори како што се ледените јадра, прстените на дрвјата и коралните наслаги.

Според Коперник, само минатиот октомври бил во просек за 1,7 степени потопол од проценетото пред почетокот на индустријализацијата. „Рекордот беше соборен за 0,4 степени Целзиусови, што е огромна разлика“, истакна Бурџес. На површината на морето во октомври беа измерени повисоки температури од кога било.

Една од причините за топлата година се тековните емисии на стакленички гасови од човечките активности. Глобалните емисии на ЦО2 достигнаа рекордно високо ниво во 2022 година. На ова се доврзува и појавата на временскиот феномен „Ел Нињо“, што предизвика загревање на површинската вода во источниот дел на Тихиот Океан оваа година.

македонија14 часа ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија4 дена ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија4 дена ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки5 дена ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија6 дена ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју1 недела ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија1 недела ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“

економија2 недели ago

Почна проектот „Бизнис лидер“ – нова, иновативна платформа за вмрежување на најдобрите од македонскиот деловен свет

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модернизирана филијала во Кавадарци