Connect with us

свет

Зошто снема гориво во Британија?

објавено

на

Причината за оваа криза со бензините не е недостигот на гориво во земјата и сл., туку едноставно, нема доволно возачи на камиони/цистерни што би го дистрибуирале горивото до бензинските станици.

Деновиве светот го обиколуваат сликите од британските бензински станици, каде што луѓето чекаат во редици, панично обидувајќи се да купат гориво, како да утре ќе биде крај на светот.

Причината за оваа криза со бензините не е недостигот на гориво во земјата и сл., туку едноставно, нема доволно возачи на камиони/цистерни што би го дистрибуирале горивото до бензинските станици.

Според BBC, се проценува дека на В. Британија во моментов ѝ фалат околу 100 илјади возачи на камиони, а дистрибуцијата на горива е меѓу најновите индустриски гранки што е погодена од овој проблем. Недостигот на квалификувани возачи веќе направи проблеми во повеќе бизнис сектори – од супермаркети до синџири за брза храна.

Повеќе причини има за недостигот на возачи, и повеќе богати земји од западна Европа се соочуваат со овој проблем, но Британија е особено погодена. Зошто? После Брегзит, многу возачи од ЕУ членките, како Бугарија, Полска, Романија, итн.,  коишто работеа на островот, се вратија во своите земји, или се преселија на друго место, затоа што работењето во Британија значеше и дополнителни бирократски процедури што ги намалува нивните приходи. Поради пандемијата, уште повеќе возачи се вратија дома, а многу малку од нив повторно дојдоа во Обединетото Кралство.

Во меѓувреме, некои од постарите возачи заминаа во пензија, а не беа заменети со нови, затоа што има голем застој во возачките тестови за камиони, поради Ковид кризата.

Британските власти се обидуваат да ја смират ситуацијата, со тоа што  и армијата е ангажирана да помогне, со тоа што ќе позајми преку 150 свои возачи, на коишто ќе им треба кратка обука за да може да ги возат цистерните со гориво, како и дополнителни 150 луѓе да им помагаат.

Владата реши и да понуди по итна постапка 5.000 работни визи за странски возачи на камиони, за да се избегне тотален крах на логистичкиот синџир непосредно пред шопинг треската што ќе почне за божикните празници. Меѓутоа, од Британската стопанска комора ова го искритикуваа како недоволно.

Исто така, и процесот за добивање возачка дозвола за камион ќе биде забрзан, а испратени се речиси еден милион писма до возачи коишто не ја работат веќе оваа дејност,  со покана да се вратат во браншата.

Како почна хаосот со горивата?  Минатата недела, нафтената компанија British Petrol предупреди дека ќе мора привремено да затвори дел од своите бензински станици, затоа што нема доволно возачи што ќе го дистрибуираат горивото.

Веднаш по оваа објава, почнаа да се создаваат редици од купувачи пред бензинските станици низ цела Британија, од страв дека ќе снема бензин.

Во неделата, Асоцијацијата на бензински станици, којашто претставува околу 5.500 од вкупно 8.000 вакви станици во Британија, соопшти дека околу две третини од нејзините постројки веќе имаат недостиг на гориво, а остатокот многу наскоро ќе пресушат.

Урбаните делови на Британија беа најмногу погодени, додека само Северна Ирска остана нечепната од оваа криза.

Истовремено, поради глобалните случувања на пазарот за горива, цените на бензините се највисоки во последниве осум години, како во Британија, така и во цела Европа. Цената на гасот, пак, денеска на холандската берза за енергенси достигна за првпат во историјата 1.000 долари за 1.000 метри кубни, што значи дека цената на гасот во Европа е за преку 1.000% повисока од рекордно ниските нивоа во мај месец 2020 година, што се должеа на корона – кризата и затворањето на економиите.

македонија22 часа ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет22 часа ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија1 ден ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

македонија2 дена ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

економија2 дена ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

македонија2 дена ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

банки2 дена ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија5 дена ago

Можност што не се пропушта: Станови во „Гранд Ривер“ преку супер поволни кредити

интервју5 дена ago

Питер Адамс: Бизнис ангелите треба да ги создадете, не може само да ги откриете

македонија5 дена ago

10 години dm: Останавме пример на одговорно и успешно работење со двоцифрен развој на прометот.

македонија5 дена ago

Можност што не се пропушта: Станови во „Гранд Ривер“ преку супер поволни кредити

економија5 дена ago

Расте животното осигурување, но само 18% од полисите се со штедна компонента

македонија5 дена ago

10 години dm: Останавме пример на одговорно и успешно работење со двоцифрен развој на прометот.

интервју5 дена ago

Зоран Лазoроски, ДБ Шенкер: Повеќе од две децении сме во служба на македонската економија

економија5 дена ago

Како да се забрза онлајн купувањето за да се доближиме до земјите од ЕУ?

интервју5 дена ago

Питер Адамс: Бизнис ангелите треба да ги создадете, не може само да ги откриете

економија5 дена ago

Основната каматна стапка највисока од 2010 наваму, периодот на евтини кредити завршува

интервју5 дена ago

Милан Дамчевски: ПроКредит Банка е докажан партнер на бизнисот кој активно ги поддржува компаниите и во овие турбулентни времиња

македонија7 дена ago

Black Friday понуда од ЕДС АД: Шест месеци попуст на трошокот за потрошена електрична енергија

интервју5 дена ago

Снежана Поповска: Сè уште не сме излезени од опасната зона, но на повидок се многу можности