Connect with us

свет

Избегната ли е „мајката на сите кризи“?

објавено

на

Американскиот претседател Џо Бајден во неделата потврди дека постигнал договор со републиканскиот спикер на Претставничкиот дом Кевин Мекарти (на фотосот) за зголемување на лимитот за задолжување од 31,4 трилиони долари (тоа се 34 илјади милијарди долари) до 1 јануари 2025 година и оти Конгресот сега може да гласа за тоа. Компромисниот предлог-закон кој го изготвија Бајден и Меккарти и кој американскиот претседател го нарече „конечно решение“ има 99 страници. Договорот за јавниот долг, кој ја спречува владата да прогласи банкрот за првпат во американската историја, доаѓа по неколкунеделни преговори меѓу Бајден и републиканците во Претставничкиот дом.

Зошто е ова битно?  Затоа што во случај на банкрот, вработените во сите државни институции на САД  нема да примаат плата, нема да се исплаќаат пензиите, доверителите нема да си ги вратат побарувањата, берзите би паднале, а САД би биле погодени од голема рецесија.

„Мајката на сите кризи“, како што ја нарекуваат економистите, би се прелеала во глобалната светска економија. Договорот меѓу Бајден и Мекарти беше објавен без никакво славење, што само отсликува колку тешки беа разговорите и дека договорот допрва треба да се протурка низ Претставничкиот дом, каде републиканците имаат мнозинство и Сенатот, каде што демократите го задржаа простото мнозинство по минатогодишните парцијални избори.

економија2 дена ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија2 дена ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании2 дена ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет2 дена ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион2 дена ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија2 дена ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија2 дена ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки6 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет5 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

македонија2 дена ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал